SON DAKİKA HABERİ: AK Parti Sözcüsü Çelik: Cumhurbaşkanımıza saldırmaları zihniyetlerinin bir yansımasıdır

SON DAKİKA HABERİ: AK Parti Sözcüsü Çelik, Meclis'te gerçekleşen yumruklu kavgaya ilişkin "Cumhurbaşkanımıza saldırmaları zihniyetlerinin bir yansımasıdır" ifadelerini kullandı.

04.03.2020 - 19:38 | Son Güncelleme : 04.03.2020 - 19:49

SON DAKİKA HABERİ: AK Parti Sözcüsü Çelik: Cumhurbaşkanımıza saldırmaları zihniyetlerinin bir yansımasıdır

Son dakika haberi!TBMM Genel Kurulu'nda AK Parti ve CHP milletvekilleri arasında kavga yaşandı. Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında toplandı. Oturumda CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç konuşma yaptı. AK Parti milletvekilleri, konuşma sırasında Meclis'te düzenlediği basın toplantısındaki sözleri üzerinden Özkoç'a tepki gösterdi.

AK Parti Sözcüsü Çelik, Meclis'te gerçekleşen yumruklu kavgaya ilişkin açıklama yaptı.

Twitter hesabından yaptığı açıklamada, CHP yönetiminin millet iradesiyle bitmeyen kavgasında yeni bir çirkinlik ortaya koyduğunu ifade eden Çelik, "CHP'nin Cumhurbaşkanı'mıza dönük ahlak dışı ifadelerini şiddetle kınıyoruz. Aynen iade ediyoruz. Milletle olan kavgalarını seçilmiş Cumhurbaşkanı'mız üzerinden yürütmeye çalıştıklarını görüyoruz." paylaşımında bulundu.

Millet iradesiyle kavga etmek isteyen CHP yöneticilerinin her dönemde milli irade gücüyle seçilenleri hedef aldığını savunan Çelik, şöyle devam etti:

"Bunun için darbeleri kışkırttılar, milli iradenin sakatlanması için her türlü kumpası ürettiler. Bugün de Cumhurbaşkanı'mıza saldırmaları zihniyetlerinin yansımasıdır. CHP yönetimi, Türkiye'nin meşru kurumlarına sistematik bir saldırı içerisinde. İçeride meşru makamlara yönelik bu saldırıların, dış politikada Türkiye'nin milli güvenliğini doğrudan ilgilendiren meselelerle ilgili olarak da gündeme geldiğini görüyoruz.

CHP yönetiminin, Türkiye Cumhuriyeti'nin seçilmiş Cumhurbaşkanlığı makamına saray rejimi derken, Suriye'de kendi halkına karşı sistematik katliam uygulayan Esed rejimine Suriye'nin meşru devlet başkanı muamelesiyle yaklaşması bağlı oldukları zihniyeti açıkça gösteriyor. Dış politikada hem Suriye meselesinde hem Libya meselesinde bir Baas Partisi üslubuyla konuşuyorlar. İç politikada ise bildiğimiz Yassıada zihniyetinin bir versiyonu olarak gündeme geliyorlar."

"Meclise ve Cumhurbaşkanlığı makamına saldırılarının hiçbiri tesadüf değil, bunların hepsi demokrasimize, hukuk devletimize ve milli çıkarlarımıza dönük zaman ayarlı sabotajlardır." değerlendirmesinde bulunan Çelik, "CHP yöneticilerinin toplumu zehirlemeye, demokrasimizi sakatlamaya, hukuk devletimizi yaralamaya, seçilmiş makamları vesayet altına almaya çalışan bu yaklaşımlarına karşı demokrasi mücadelesini her zaman verdik, bundan sonra da vereceğiz." ifadesini kullandı.

FUAT OKTAY: HUKUK ÖNÜNDE HESAP SORULACAKTIR

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç'un Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik sözlerine ilişkin, "Meclisimizin çatısı altında ülkemizin seçilmiş Cumhurbaşkanı'nı saygısızca ve ahlaksızca hedef alan bir milletvekiline asla yakışmayacak sözlerin haddini bilmez sahibine hukuk önünde hesap sorulacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Oktay, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Özkoç'un Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik sözlerine tepki gösterdi.

Fuat Oktay, şunları kaydetti:

"Aziz milletimizin iradesinin tecelli ettiği yüce Meclisimizin çatısı altında ülkemizin seçilmiş Cumhurbaşkanı'nı saygısızca ve ahlaksızca hedef alan bir milletvekiline asla yakışmayacak sözlerin haddini bilmez sahibine hukuk önünde hesap sorulacaktır. Sahada ve masada verdiğimiz mücadele ortada iken milli birlik ve beraberliğin en yüksek seviyede olduğu bu günlerde böylesine edep dışı ifadeler kullanan kişiye haddini hiç kuşkusuz milletimiz en sert şekilde bildirecektir."

ŞENTOP: SEVİYESİZCE İFADELER SİYASET DEĞİLDİR

TBMM Başkanı Şentop konuyla ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Herkes sorumluluğun bilincinde hareket etmeli."

"Seviyesizce ifadeler siyaset değildir, ben bu ifadeleri kullanan zatı kullanıyorum."

"Bu tür hareketlere kimsenin izin vermemsi lazım, herkesi bu konuda dikkatli olmaya davet ediyorum."

KURTULMUŞ: CHP YÖNETİMİ BU ADAMA GEREKEN DERSİ VERMELİDİR

NTV yayınına bağlanan AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, Seçilmiş "Cumhurbaşkanı'na hakaret ediyorlar, Yargı önünde bunun  hesabı sorulacaktır. Sayın cumhurbaşkanımız zaten kendi hakkını kouyacaktır. Bu provokasyonu yapanlar zaten tarihte de hak ettiği karşılığı görecektir. CHP de bukişiye gerekli karşılığı vermelidir. Aynı şeyin tersi olsa bizim partimizden biri CHP'li birine bu şekilde hakaret etse biz onu kapının önüne koyarız. Biz her gün milletimizle birlikteyiz. Bu millet bir kaç tane provakatöre itimad etmez. Rahmetli Atatürk bu adamı elinde kızılcık sopasıyla kovalardı" dedi. 

AK PARTİ GENEL YARDIMCILARINDAN ÖZKOÇ'A TEPKİ 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Hamza Dağ ve Jülide Sarıeroğlu, CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç'un Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik açıklamalarına tepki gösterdi.

Twitter hesaplarından paylaşımda bulunan Yazıcı, Dağ ve Sarıeroğlu, Özkoç'un açıklamalarına ilişkin eleştirilerde bulundular.

Yazıcı, "Utanmazlığın, arsızlığın, düzeysizliğin, çukur olmanın zirve hali... Hesap vereceksin!" ifadesini kullanırken, Dağ, şunları kaydetti:

"Tek vasfı CHP'li belediyelerin paralarına çökmek olan müptezel, görevini sürdürmek ve asansör işini daha rahat yapabilmek için pis ağzının salyalarını TBMM'ye saçmış. Haddini bil Özkoç, haddini."

Sarıeroğlu da yaptığı paylaşımda, "Bu seviyesiz ve düzeysiz açıklamalar, Sayın Cumhurbaşkanımızın devlet ve millet yararına yürüttüğü haklı mücadelesine duyulan husumetin açık bir göstergesidir. Bu hadsiz açıklamalar ve müptezel üslup, millet vicdanını yaraladığı gibi hesabını yargı önünde de verecektir." ifadelerine yer verdi.

SAVCILIKTAN ÖZKOÇ HAKKINDA SORUŞTURMA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç hakkında "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan resen soruşturma başlattı.

Başsavcılıktan yapılan açıklamada, CHP Milletvekili ve Grup Başkanvekili Özkoç'un sosyal medya hesabından yapılan paylaşıma yer verildi.

Paylaşımın video eklentisinde Özkoç'un, TBMM'de yaptığı basın açıklamasını yayımladığının tespit edildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Paylaşım ve konuşma içeriğinin 5237 Sayılı TCK'nin 299. maddesinde düzenlenen Cumhurbaşkanına hakaret suçu kapsamında kaldığı değerlendirilerek 27. Dönem Milletvekili Engin Özkoç hakkında 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçundan resen soruşturma başlatılmıştır."

Sayfa Yükleniyor...