Bakan Akar'dan Kabil Havalimanı açıklaması

SON DAKİKA HABERİ: Milli Savunma Bakanı Akar, ABD ile Kabil Havalimanı görüşmelerine ilişkin "Gerekli şartlar sağlanırsa güvenliği sağlamaya devam edeceğiz" dedi.

ntv.com.tr 24.06.2021 - 11:03 | Son Güncelleme : 24.06.2021 - 14:02

Bakan Akar'dan Kabil Havalimanı açıklaması

Son dakika haberi! 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Afganistan'daki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nın işletilmesi sorumluluğunun devam ettirilmesine yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Törende konuşan Milli Savunma Bakanı Akar, Afganistan'daki gelişmelere de değindi.

Afganistan'ı "Asya'nın kalbi" ve kritik öneme sahip bir ülke olarak nitelendiren Akar, Türkiye ile Afganistan arasında köklü tarihi ve kültürel bağlar bulunduğunu belirtti.

"İKİ ÜLKENİN KADERİ BİRDİR"

Akar, Türk-Afgan diplomatik ilişkilerinin 100. yılı olduğunu anımsatarak, "1921 tarihli Türk-Afgan ittifak anlaşmasında da ifade edildiği gibi 'iki ülkenin kaderi ve saadeti birbirinindir'. Dolayısıyla Türkiye, her zaman kederde ve kıvançta bir ve beraber olduğu Afganistanlı kardeşlerimizin barış, güven ve istikrar içerisinde yaşaması için büyük gayret sarf etmiştir, Buna devam edeceğiz" diye konuştu.

Türkiye'nin BM kararları çerçevesinde 2002'de ilk göreve başlandığı andan itibaren Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvveti'ne, 2015’ten itibaren de NATO'nun Kararlı Destek Misyonu'na katkı sağlamayı sürdürdüğünü aktaran Akar, Türkiye'nin buralardaki başarılarının herkes tarafından büyük bir saygıyla takip edildiğini söyledi.

"SORUMLULUĞUMUZ DEVAM EDEBİLİR"

Akar, TSK'nın halihazırda Kabil Eğitim Yardım Danışmanlık Komutanlığı görevini de yürüttüğünü dile getirerek, "Bugüne kadar elde edilen kazanımların korunması ve bu kapsamda 6 yıldır sürdürdüğümüz Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nın işletilmesi sorumluluğunun gerekli şartlar sağlanırsa tarafımızdan devam ettirilmesi söz konusu" diye konuştu.

"ALINMIŞ BİR KARAR YOK"

Konuyla ilgili görüşmelerin devam ettiğini söyleyen Akar, "Bu hususu diğer ülkelerle beraber nasıl yapabiliriz konusunu çalışıyoruz. Bu kapsamda ABD teknik heyeti de bugün Bakanlığımıza geldi. Görüşmelerimiz başladı, devam ediyor. Şu an için alınmış bir karar yok" dedi.

Bakan, mevcut personel dışında bölgeye giden bir personel de olmadığını hatırlattı.

Sayfa Yükleniyor...