SON DAKİKA HABERİ: Bakan Çavuşoğlu: ABD'nin yakın çalışma arzusu var

SON DAKİKA HABERİ: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 'Yakın çalışma arzumuz var' dedi" açıklamasını yaptı. Rusya'dan alınan S-400'lere ilişkin de açıklama yapan Çavuşoğlu, "Rus uzmanlar Türkiye'de bulunmayacak. S-400'lerin kontrolü Türkiye'de olacak" dedi.

SON DAKİKA HABERİ: Bakan Çavuşoğlu: ABD'nin yakın çalışma arzusu var

Son dakika haberi! Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Yeni ABD yönetiminin Türkiye ile daha iyi ilişki içinde olma arayışını görüyoruz" dedi. Çavuşoğlu, ABD'nin "S-400'ü kullanmayın" teklifinin kabul edilemeyeceğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Atina'da gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"YENİ ABD YÖNETİMİNİN DAHA İYİ İLİŞKİ ARAYIŞINI GÖRÜYORUZ"

"Yeni yönetimin Türkiye ile daha iyi ilişki içinde olma arayışını da görüyoruz, daha iyi diyalog daha iyi ilişki. Buna genel anlamda Suriye de dahil. Önümüzdeki süreçte ya ben Washington'a gideceğim ya da Blinken (ABD Dışişleri Bakanı) buraya gelecek. Tarihi belli değil."

Çavuşoğlu, Biden yönetiminden beklentileri anlattı, sözde Ermeni Soykırımı açıklamasının ilişkileri olumsuz etkilediğini söyledi, "ancak iyi ilişki arayışı var" dedi.

"S-400'LER YÜZDE YÜZ BİZİM KONTROLÜMÜZDE OLACAK"

ABD ile S-400 gerilimi de Çavuşoğlu'nun gündemindeydi.

"S-400'ler yüzde yüz bizim kontrolümüzde olacak. Birçok teknisyeni eğitime gönderdik Rus askeri uzmanı Türkiye'de bulunmayacak. Hal böyleyken başka bir ülkeden 'kullanmayın' teklifini kabul etmek mümkün değil."

MISIR'A BÜYÜKELÇİ ATANACAK MI?

Çavuşoğlu, Mısır'la 8 yıl sonra yeniden başlayan diplomatik görüşmeler hakkında da önemli açıklamalarda bulundu. "Mısır'a büyükelçi atanacak mı?" sorusuna, "Süreç başladı. Aşama aşama gidecek bir şey" yanıtını verdi.

Dışişleri Bakanı, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'dan gelen, Türkiye-Ukrayna ilişkilerine dair eleştirilere de yanıt verdi.

"Kırım konusunda tutumumuz biliniyor. Ruslara da söylüyoruz. Çözümün siyasi olduğunu söylüyoruz. Bizim Ukrayna'ya insansız hava aracı satmamızdan kimse rahatsız olmamalı. Bu bir ticarettir. Ukrayna ile anlaşma yıllar önce yapıldı. Rusya Suriye'ye veya başka bir ülkeye füze veriyor. Biz bir gün bile olsun bunu sorgulamadık."

RUSYA'NIN TÜRKİYE'YE SEYAHAT KISITLAMASI KALKACAK MI?

 
Rusya'nın yeni vaka sayıları nedeniyle turistik seyahatlara getirdiği kısıtlamayı da değerlendiren Çavuşoğlu, Rusya'nın bize söylediği "Bu karar siyasi değil". Umarım açarlar. Çünkü Rus turistler gelmeyi çok istiyor. Bugünler de Sağlık Bakanları çevrim içi bir görüşme gerçekleştirecek" dedi.

"İHA'LARA BAŞKA ÜLKELERDEN ÇOK TALEP VAR"

Türkiye'nin SİHA ihracatı da gündemde idi. Çavuşoğlu son durumu anlattı:

"İnsansız hava araçları ile ilgili tüm dünyadan çok talep var Endonezya ve başka ülkelerden ama Romanya ve Polonya konusunda ciddi değişiklik oldu. Savunma sanayi ürünleri satın alırken belirledikleri AB ve NATO üyesi olma kriterini her ikisi de değiştirdi."

AB-TÜRKİYE İLİŞKİLERİ

Haziran ayında yapılacak AB Liderler zirvesini hatırlatan Dışişleri Bakanı, "Zirveden nasıl bir karar çıkar bilmiyoruz. Sadece para verelim göçü durdurun" denilirse olmaz" dedi.

Ankara'nın AB'den beklentilerinin ise Gümrük Birliği'nin güncellenmesi ve vize serbestesi olduğunu bir kez daha hatırlattı.

ALTIN FİYATLARINDA YÜKSELİŞ SÜRER Mİ?

Sayfa Yükleniyor...