İlişkili Haberler

Son dakika haberi! 

Başbakan Binali Yıldırım, Alman mevkidaşı Angela Merkel'le dün gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yeni bir açıklama yaptı.

Diyanet İşleri Türk İslam Merkezi (DİTİM) Merkez Camisi'nde kıldığı cuma namazının ardından konuşan Yıldırım, gurbetçilere mesajlar verdi.

Yıldırım, “1960'lı yıllardan bu tarafa gurbette dedelerimiz, babalarımız, şimdi çocuklarımız var ama benim sizden çok önemli bir talebim, ricam; bulunduğunuz ülkeye entegre olun ama asla asimile olmayın. Onların değerleri onlara, bizim değerlerimiz bize ait. Değerlerimizi muhafaza ederek bütünleşeceğiz” dedi.

Bu konuları muhataplarıyla ele aldığını belirten Yıldırım, şöyle devam etti: "Almanya-Türkiye ilişkilerinde geçtiğimiz dönemde meydana gelen bazı sıkıntılar bugün giderilmiş gibi gözüküyor. İnşallah daha iyi olacak. Bundan sonra ilişkilerimizi geliştirecek adımları karşılıklı atacağız. Bunu yaparken tabii ki bizim beklediğimiz, ülkemiz, birliğimizi, beraberliğimizi bozmaya yönelik zararlı faaliyetlere izin verilmemesi, terör örgütlerine müsamaha gösterilmemesi. Bu bizim olmazsa olmazımız."

Terör örgütü PKK/PYD/YPG ve DEAŞ'a karşı mücadelenin kararlılıkla sürdüğünü kaydeden Başbakan Yıldırım, "Bütün bunları yaparken ülkemizin birliğini, beraberliğini kardeşliğini muhafaza etmekten de geri kalmıyoruz. Ülkemiz güçlüdür, ekonomimiz güçlüdür. Kararlı adımlarla 2023 ve daha ötesindeki hedeflerimize yürümeye devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.

YILDIRIM-MERKEL GÖRÜŞMESİ

Başbakan Yıldırım, Almanya ziyareti sırasında dün Angela Merkel'le başbaşa görüşme gerçekleştirmişti. İki lider görüşmenin ardından ortak basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasında Merkel, Türkiye'ye Almanya'nın Deniz Yücel konusunda beklentilerinin olduğunun dile getirildiğini söyledi. Yıldırım da Deniz Yücel konusuna değinerek, "Deniz Yücel ve diğer zanlılar, tabi ki belirli suçlamalara maruz olarak tutuklu durumdalar. Bunlar, mahkemelerin kendi kapasitesinde, yetkisinde görülüyor ve bunlardan geçmişte birkaç tanesinin mahkemesi görüldü ve gereği yapıldı. Burada da ümit ediyorum ki hukuk devleti kuralları içerisinde gereken yapılacaktır. Bize düşen mahkemeye yardımcı olmak, mahkemenin işini kolaylaştırmak, onların önünü açmak" ifadelerini kullanmıştı.