Son dakika haberi... Ankara'dan ABD'ye Afrin tepkisi

SON DAKİKA HABERİ: ABD'den gelen son Afrin açıklamalarına, Dışişleri Bakanlığı'nın ardından bir tepki de Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ'dan geldi.

Haberler - ntv.com.tr 20.03.2018 - 07:56

Son dakika haberi... Ankara'dan ABD'ye Afrin tepkisi

Son dakika haberi! 

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, ABD'den gelen son Afrin açıklamasına yanıt verdi.

Bozdağ'ın sosyal medya hesabından yaptığı değerlendirmeler şöyle:

"Son açıklamaları da göstermektedir ki ABD; Zeytin Dalı Harekatı’nın nedenlerini, hedeflerini ve mahiyetini hala ya anlamamış ya da anlamak istememektedir.

Bilinmelidir ki; Zeytin Dalı Harekatı, masum sivillere veya Kürtlere karşı bir harekat değildir; terör örgütlerine karşı bir harekattır; bölgeyi terörden arındırmayı, halkı terörün baskı ve zulmünden kurtarmayı, bölgeye huzur, barış, güven/istikrar getirmeyi hedefleyen bir harekattır.

Zeytin Dalı Harekatı’nın DEAŞ ile mücadeleyi zayıflattığı iddiası, temelsizdir; yalandır.

DEAŞ terör örgütünün en çok eylem yaptığı ülkelerden biri ’dir; DEAŞ’a karşı en etkili, en samimi ve en kararlı mücadele eden ve DEAŞ’a en büyük darbe vuran ülke de Türkiye’dir.

Terörle mücadeleyi zayıflatan ve terörle mücadeleye zarar veren asıl yanlış; DEAŞ terör örgütüyle mücadele kılıfı altında, bölgede PYD/YPG terör örgütlerinin SDG kılıfıyla desteklenmesidir; DEAŞ’ı bahane ederek PYD/YPG’nin silahlandırılmasıdır, eğitilmesidir.

Asıl yanlış olan,bölgede bir terör koridoru/terör devleti kurulmasına destek olacak adımlar atmaktır; Türkiye’nin kaygılarını ve uyarılarını dikkate almamaktır; Türkiye ile işbirliği ve dayanışma yerine terör örgütleriyle işbirliği ve dayanışma içine girmektir.

Zeytin Dalı Harekatında, sivillere zarar verilmemiştir; sivillerin su, gıda, ilaç ve benzeri insani ihtiyaçlara erişimine hiç bir zaman engel olunmamıştır; şu anda da bölgedeki sivil halkın bu anlamda bir sorunu yoktur; sorun oluşmaması için de her tür tedbir alınmıştır.

Türkiye, sivillere zarar vermeden, yerleşim yerlerini yakıp yıkmadan ve bölgede tahribata yol açmadan bir askeri harekatı başarıyla yürütmüştür.

Bundan dolayı Türkiye’yi takdir etmesi gerekenlerin; hala yalan ve yanlış bilgilerle algı oluşturmaya çalışmaları,Türkiye düşmanlığıdır.

Türkiye, kınayıcının kınamasına bakmadan, kimseden de takdir beklemeden doğru olanı yapmaya ve bildiği doğru yolda ilerlemeye devam edecektir."

ABD Savunma ve Dışişleri bakanlıklarından gelen Afrin eleştirilerine ilk tepki Dışişleri Bakanlığı'ndan gelmiş, açıklamada Bekir Bozdağ'ın sözleriyle paralel ifadeler yer almıştı. HABERE GİT

Son dakika gelişmesinin ayrıntıları birazdan ntv.com.tr'de...

Sayfa Yükleniyor...