SON DAKİKA HABERİ: Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Yoklama kaçağına bedelli askerlik imkanı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Sayıları 550 bini bulan yoklama kaçağı gençlere bedelli askerlik yapma imkanı tanınacağını duyuran Cumhurbaşkanı ayrıca, açık cezaevlerindeki hükümlülerin pandemi izinlerinin 31 Temmuz 2023'e dek uzatıldığını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Miçotakis'in ABD ziyaretindeki Türkiye'yi hedef alan ifadelerine ilişkin ise, "Artık benim için Miçotakis diye birisi yok. Bundan sonrasını kendi düşünsün" yorumunda bulundu. Suriye'nin kuzeyinde yeni bir harekat sinyali veren Erdoğan, "Hazırlıklar bitince operasyon başlayacak" dedi.

Haberler - ntv.com.tr 23.05.2022 - 19:46 | Son Güncelleme : 23.05.2022 - 23:33

SON DAKİKA HABERİ: Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Yoklama kaçağına bedelli askerlik imkanı

Son dakika haberi! 

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi başkanlığında toplandı.

Beştepe'deki toplantı 3 saat sürdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantı sonrasında açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı'nın açıklamalarından satır başları şöyle;

"Sayıları 550 bini bulan yoklama kaçağı, bakaya gençlerimize bedelli askerlikten faydalanabilme yolunu açıyoruz.

Kaçak yılına göre değişen oranlarda bir rakam ilavesiyle askerliğini bedelli yapmak isteyen gençlerimiz askerlik şubelerine başvurabilirler. Bakaya gençlerin sıkıntısına çözüm getiren uygulama hayırlı olsun.

31 Mayısta sona eren açık cezaevlerindeki hükümlülerin Covid-19 izinlerini, 31 Temmuz 2023'e kadar uzatıyoruz.

Hayat pahalılığı başta olmak üzere çeşitli sıkıntılar yaşadığımız bir gerçek. Her mesele gibi üstesinden yine biz geleceğiz.

Bundan sonraki önceliğimiz, insanımızın refah seviyesini artıracak politikalar olacaktır. Önümüzdeki aylarda bu yönde adımlar atacağız.

Ukrayna'ya en ciddi ve somut desteği biz verdik. Rusya'ya da bu tutumumuzu mertçe söyledik.

"MİÇOTAKİS BENİM İÇİN ARTIK YOK"

Bir ABD seyahati oldu. Senato'da aleyhine bir konuşma yaptı. F-16'ları vermeyin diye telkinde bulundu.

(Yunanistan) Stratejik Konsey Toplantısı yapacaktık. Artık benim için Miçotakis diye birisi yok. Kendisiyle böyle bir görüşmeyi yapmayı asla kabul etmiyorum. Çünkü biz sözünde duracak onurlu şahsiyetlerle yola devam edeceğiz. 

Bundan sonrasını kendi düşünsün. Kimlerle görüşecek, kimlere üs kurduracaksa kurdursun. ABD de F-16'lar konusunda herhalde Miçotakis'in ağzına bakmayacaktır.

SURİYE'DE YENİ HAREKAT SİNYALİ

Ülkemize ve güvenli bölgelerimize yapılan saldırıların, tacizlerin, tuzakların merkezi konumundaki alanlar harekat önceliğimizin başında yer almaktadır. TSK, istihbarat, emniyet hazırlıklarını tamamlar tamamlamaz bu operasyonlar başlayacaktır. Perşembe yapılacak MGK'da bu hususta kararlarımızı alacağız."

İSVEÇ VE FİNLANDİYA'YA VETO MESAJI

Bu ülkelerin terör örgütlerine destek vermekle Türkiye'den NATO üyeliğine evet demesini beklemek arasında tercih yapması gerektiğini söyledik.

Somut uygulamaları gördüğümüzde Türkiye olarak üzerimize düşeni yapacağız.

MİLLİ UZAY PROGRAMI

Milli Uzay Programımız çerçevesinde bir Türk vatandaşının uluslararası uzay istasyonuna gönderilmesi sürecini resmen başlatıyoruz. Başvuru için 'uzaya.gov.tr' adresini oluşturduk. Eğitim şartlarını sağlayan 45 yaşından genç tüm vatandaşlar başvurabilir. Eğitimleri sonunda iki adaydan biri üstlendikleri tarihi görev için 2023'te Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderilecek.

Sayfa Yükleniyor...