SON DAKİKA HABERİ: Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'le telefonda görüştü

SON DAKİKA HABERİ: NATO'dan görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, Stoltenberg'in corona virüsle mücadelede Türkiye'nin müttefik ve ortaklara sağladığı destekten övgüyle bahsettiği belirtildi.

Anadolu Ajansı 14.05.2020 - 22:41 | Son Güncelleme : 15.05.2020 - 05:01

SON DAKİKA HABERİ: Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'le telefonda görüştü

Son dakika haberi! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre görüşmede, yeni tip corona virüs (Covid-19) ile mücadele ve salgın sonrası dönemde atılacak adımlar ile Suriye ve Libya başta olmak üzere bölgesel meseleler ele alındı.

NATO'DAN AÇIKLAMA

NATO, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in telefon görüşmesinde, yeni tip corona virüs (Covid-19) salgını ile Libya'daki gelişmelerin ele alındığını aktardı.

NATO'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Genel Sekreter, Covid-19'la mücadele bağlamında Türkiye'nin NATO Avrupa-Atlantik Afet Mukabele Eşgüdüm Merkezi (EADRCC) aracılığıyla talepte bulunan müttefik ve ortaklara sağladığı destekten övgüyle bahsetti.

Stoltenberg, zor dönemlerde müttefik dayanışmasının çok daha fazla önem taşıdığına işaret ederek, NATO'nun ortak savunma için gerekli önlemleri almaya devam edeceğini belirtti.

NATO'nun, Libya'ya yönelik tutarlı yaklaşımını muhafaza ettiğinin altını çizen Stoltenberg, 2018 Brüksel Zirvesi'nde NATO Devlet ve Hükümet Başkanları tarafından da ifade edilmiş olduğu gibi, Libya Başbakanı'nın (Fayiz es-Serrac) talebi üzerine NATO'nun, savunma ve güvenlik kurumları inşası alanında ülkeye yardım etmeye hazır olduğunu vurguladı.

Stoltenberg, Libya'ya yönelik NATO yardımının ülkedeki siyasi durum ve güvenlik koşulları göz önünde bulundurularak yapılacağını, bunun Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Birliği ile yakın koordinasyon içinde yürütüleceğini ifade etti.

Tüm taraflara Libya'ya yönelik BM silah ambargosuna uyma çağrısını yineleyen Stoltenberg, NATO'nun BM nezdinde yürütülen siyasi çözüm girişimlerine tam destek vermeye devam ettiğini kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...