SON DAKİKA HABERİ: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan enflasyon mesajı

SON DAKİKA HABERİ: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki dönem belediye başkanları ile bir araya geldiği istişare toplantısında, "Ekonomide son dönemde ortaya çıkan hayat pahalılığının insanlarımızın belini büktüğünü gayet iyi biliyoruz. Şubat-Mart ile birlikte enflasyonu kontrol altına alarak yolumuza devam edeceğiz" diye konuştu.

Haberler - ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 06.07.2022 - 20:03 | Son Güncelleme : 06.07.2022 - 22:54

SON DAKİKA HABERİ: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan enflasyon mesajı

Son dakika haberi! Cumhurbaşkanı Erdoğan, ATO Congresium'da önceki dönem belediye başkanları ile istişare ve değerlendirme toplantısında açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar:

"Nice saldırılara karşı birlikte göğüs gerdik, tuzakları birlikte bozduk.

Menderes ve Özal'ın başlattığı reformları hayata geçirmek bize nasip oldu.

En son 2019 mahalli idareler seçimlerinde de büyükşehirlerin yüzde 52'sini, diğer illerin yüzde 55'ini kazanarak, mahalli idarelerdeki gücümüzü bir kez daha gösterdik.

Elbette İstanbul ve Ankara gibi ülkemizin en büyük iki şehrinin, altını çiziyorum başkanlık nezdinde kaybedilmiş olmasından üzüntü duydum. Bakın 'seçimi kaybettik' demiyorum, 'sadece başkanlık nezdinde' diyorum. Çünkü meclislerini, Ankara'nın da İstanbul'un da biz kazandık.

Arkadaşlar, bunu iyi anlatmamız lazım. Bir 'belediye' dediğimiz zaman olay sadece başkan değildir, meclistir. Meclisi bir kenara koyamazsınız. Mecliste beraber eğer güçlüyseniz, o belediyede gücünüz çok daha farklı olur. Bu şehirlerdeki seçimlerin oy oranlarımız gerilediği için değil, rakiplerimizin tamamı karşımızda birleştiği için kaybedildiği bir gerçektir.

Buna rağmen, elde ettiğimiz tecrübeleri göz önünde bulundurarak, kayıplarımızı ilk fırsatta telafi etmekte kararlıyız. Milletimiz de bu hakikatleri görüyor ve öyle değerlendiriyor.

"DODURGA'DAKİ SONUÇ FİKİR VERECEK BİR TABLO"

Çankırı Dodurga seçimleri Anadolu irfanının göstergesi olarak siyasi tarihimizdeki yerini aldı. Çankırı Dodurga seçimlerinde muhalafet partilerinin tamamı 146 oyda kaldı. Dodurgalı kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Ortada bir fikir vercek tablo olduğu açıktır.

2023 Haziran'ında yapılacak yakın tarihinin en önemli seçimlerinden birine hazırlanıyor. Bu seçimin anlamını en iyi biz biliyoruz. Bu seçim kızgınlıkla, kırgınlıkla, nefsaniyetle hareket edilecek bir seçim değildir.

HAYAT PAHALILIĞIYLA MÜCADELE

​​​​​​​Elbette sıkıntılar, sancılar, ödediğimiz bedeller mevcut. Özellikle ekonomide son dönemde ortaya çıkan hayat pahalılığının insanlarımızın belini büktüğünü gayet iyi biliyoruz.

Biz, ekonomimizi mahvetme tehdidiyle büyük bir saldırıya maruz kaldığımız 2018 yılındaki yol ayrımında tarihi bir tercihte bulunduk. Bu, ülkemizin imkanlarını finansal illüzyonlarda değil istihdamı artırmak için kullanma tercihidir.

İşte bu anlayışla asgari ücretten memur ve emekli maaşlarına kadar sabit kazançlıların gelir seviyelerini artırarak yaşadığımız sıkıntıları hafifletmeye çalışıyoruz. 

"ŞUBAT MART AYLARINDA ENFLASYONU KONTROL ALTINA ALMIŞ OLACAĞIZ"

Belki insanlarımızın alım güçleri, yüksek enflasyon sebebiyle bir miktar düştü ama kimseyi işsiz bırakmadık, aç, açıkta bırakmadık. İnşallah önümüzdeki şubat, mart aylarıyla enflasyonu da kontrol altına almış olarak yolumuza devam edeceğiz.

Hiç şüphesiz insanların siyasi tercihlerinde ekonomi önemli bir belirleyicidir ama asla tek belirleyici değildir.

Biz milletimize gece gündüz şu üç konuyu anlatacağız.

Birincisi; 20 yılda 'yi nereden nereye getirdiğimizdir. Ülkemize sağladığımız, demokratik ve ekonomik kazanımları eskiyle mukayeseli bir şekilde ortaya koyarak hafızaları sürekli canlı tutmalıyız.

İkinci olarak, bu altyapıyla ülkemizi nereye ulaştırmak istediğimizi anlatacağız. Dünyanın siyasi ve ekonomik olarak yeniden yapılandığı bir süreçte 'yi hak ettiği konuma ancak biz getirdik, biz getirebiliriz.

Üçüncüsü, karşımızdaki güruhun ülkemizin ve her bir insanımızın geleceğine nasıl bir zarar verebileceğini, arkadaşlar, hep beraber biz anlatacağız.

"PYD/YPG ve FETÖ, NATO KAYITLARINA GİRDİ"

Biz gerek NATO genel sekreterine gerek diğer cumhurbaşkanı ve başbakana 'Bizim kırmızı çizgimizdir.' bunlar dedik. 'Bu kayıtlara, PYD/YPG ve FETÖ bu kayıtlara girecek, girmediği takdirde kusura bakmayın biz bu imzayı atmayız.' dedik. Onlar da bunu kabul etmek zorunda kaldılar ve böylece bu artık NATO'nun kayıtlarına girdi. 'de, ileri geri, şöyle böyle konuşmanın hiçbir anlamı yok. Kimseyi aldatamazsınız. Artık NATO'nun hemen kayıtlarını açarsınız ve o kayıtlarda bunları çok açık, net görürsünüz. Gizli bir şey artık kalmadı. Her şey ortada. NATO Zirvesi'nde 3 dakikada, ekranda Türkiye'deki teröristlerin İsveç, Finlandiya, Hollanda, Almanya, İtalya, yani dünyanın değişik ülkelerinde, bunların nasıl cirit attığını bütün liderlere gösterdik.

2023'te yanlış bir tercih durumunda küresel ligde lokomotif ülkeler arasına girme fırsatını tehlikeye atarız."

Sayfa Yükleniyor...