SON DAKİKA HABERİ: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yatırımcılara çağrı

SON DAKİKA HABERİ: Adana'da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, uluslararası yatırımcılara çağrıda bulundu, "Türkiye'ye güvenip yatırım yapan hiç kimse pişman olmaz" dedi. Ardından AK Parti Adana Genişletilmiş İl Danışma Toplantısı'nda konuşan Erdoğan, yine ekonomi başlıklı mesajlar verdi. Erdoğan, "CHP'nin başını çektiği sermaye ırkçısı ve yatırım düşmanı odaklara rağmen uluslararası yatırımcılar Türkiye'ye güveniyor" diye konuştu. Adana'da Çukurova Üniversitesi'nde konuşan Erdoğan, "İstismar siyasetini yurt meselesinde bir kez daha gördük. Devletimizin yatırımlarını gölgelemeye çalıştılar" dedi.

Haberler - ntv.com.tr 09.10.2021 - 14:20 | Son Güncelleme : 09.10.2021 - 17:59

SON DAKİKA HABERİ: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yatırımcılara çağrı

Son dakika haberi! 

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adana'da toplu açılış ve temel atma törenine katıldı.

Burada bir konuşma yapan Erdoğan, Türkiye'ye yatırım çağrısında bulundu. 

"Her zaman söylediğim gibi Türkiye'ye güvenip yatırım yapan hiç kimse pişman olmaz" diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Tam tersine sağladığı büyük kazançla hep memnuniyet duyar. Ülkemizdeki ve dünyadaki tüm yatırımcıları küresel üretim ve lojistik sisteminin yeni baştan kurulduğu şu dönemde Türkiye'nin kendilerine sunduğu imkanları ve fırsatları değerlendirmeye davet ediyorum."

Erdoğan, "'Gelin hep birlikte kazanalım' diyerek kapılarımızın yatırımcılara sonuna kadar açık olduğunu bir kez daha tekrarlamak istiyorum" diye konuştu.

"FAHİŞ ARTIŞLARI YANSITMIYORUZ"

Gelişmiş ülkeler başta olmak üzere tüm dünyanın, siyasi, sosyal ve ekonomik sorunların ateşiyle kavrulduğu bir dönemden geçtiğini belirten Erdoğan, küresel enerji fiyatlarındaki yükselişe de değindi.

"Ülkemizin en az hasarla hatta çoğu alanda çok büyük kazanımlarla bu dönemi geride bırakması için çalışıyoruz" ifadelerini kullanan Erdoğan, "Mesela küresel düzeyde enerji, mal, hizmet fiyatları fahiş oranlarda arttığı halde bunları 3'te 1'i, 5'te 1'i oranında yansıtarak vatandaşlarımızı koruyoruz" dedi.

"YİYECEK BULAMIYORLAR"

Dünyanın değişik bölgelerindeki küresel krizlerden de örnekler veren Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları kaydetti:

"Amerika'nın, İngiltere'nin halini görüyorsunuz değil mi? Benzin yok, benzin. Aynı şekilde, Almanya'da, Fransa'da kuyruklar, yiyeceklerini bulamıyorlar. Elhamdülillah Türkiye'de böyle bir sorun yok. Ülkemizi bugüne kadar önüne çıkan her engelden, her sorundan, her saldırıdan, her badireden nasıl kurtardıysak bugün de aynısını yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın."

PATRONLARA SESLENDİ

Cumhurbaşkanı, ihracatın rekorlar kırdığını ve istihdamda salgın öncesinin üzerine çıkıldığını da belirtti. hiç şüphesiz bu başarının ardındaki asıl kahramanların yatırımcısı ve işçisiyle özel sektör olduğunu vurgulayan Erdoğan şöyle devam etti:

"Biz hükûmet olarak bu başarıdaki katkılarından dolayı işçilerimize olan teşekkürümüzü kamu toplu iş sözleşmesindeki yüksek zam oranlarıyla ifade ettik. Özel sektörümüzün de işçilerimizin haklarını verme konusunda aynı hassasiyeti göstereceğine inanıyorum. Geçtiğimiz aylarda Gaziantep'ten Konya'ya, Kocaeli'den Kahramanmaraş'a, ülkemizin dört bir yanında yüzlerce sanayi tesisini hizmete açarak iş dünyamızın dinamizmine yakından şahit olduk."

"YATIRIM IRKÇISI ODAKLARA RAĞMEN..."

Erdoğan ardından AK Parti Adana Genişletilmiş İl Danışma Toplantısı'nda konuştu. Erdoğan'ın buradaki konuşmasından öne çıkanlar ise şöyle:

"CHP'nin başını çektiği sermaye ırkçısı ve yatırım düşmanı odaklara rağmen uluslararası yatırımcılar Türkiye'ye güveniyor, potansiyeline inanmayı sürdürüyor. Küresel sermayenin ilgisi salgın şartlarına rağmen günden güne artıyor. Bu yatırımlar muhalefetin yalan üzerine kurulu propagandasının işe yaramadığının ispatıdır. 

Küresel yatırımların yüzde 35 azaldığı dönemde bizde yatırımlar hiç hız kesmedi. Piyasalardaki sıkıntılı atmosfere rağmen ihracatta yıllık 210 milyar doların üzerine çıkmayı başardık. Bay Kemal kıskanma, çalış senin de olur. Turizmde farklı bir ivme yakalayarak geçen seneki kayıplarımızın büyük bir bölümünü telafi ettik.

Bir konuda başarısız olduğumuzu görüyoruz. Tüm çabamıza rağmen ülkemizdeki büyük dönüşümden muhalefetin faydalanmasını sağlayamadık. Muhalefet kendini güncellemeyi başaramadı. Muhalefetin nasıl derin bir bunalım yaşadığını salgın döneminde gördük. Akla, bilime uygun politika geliştiremediler. Temsil ettikleri insanları gülünç duruma düşürdüler."

Daha sonra Adana'da Çukurova Üniversitesi'nde konuşan Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

"Bugün açılacak 6 bin 646 öğrenci kapasiteli yurdumuzun tamamı otel konforundadır. Öğrencilik ile alakası olmayanlar parklarda poz veriyor. Uzaktan eğitimin yüz yüze eğitimin yerini tutmayacağını biliyoruz Amacımız yüz yüze eğitime devam etmektir. stismar siyasetini yurt meselesinde bir kez daha gördük. Devletimizin yatırımlarını gölgelemeye çalıştılar"

Sayfa Yükleniyor...