SON DAKİKA HABERİ: HSK seçiminde uzlaşı sağlandı

SON DAKİKA HABERİ: HSK seçimi için uzlaşma sağlandı. HSK seçimlerinde 7 üyenin 4'ü Cumhur İttifakı'ndan, 3'ü Millet İttifakı'ndan seçilecek. HDP ise uzlaşının dışında kaldı.

20.05.2021 - 11:05 | Son Güncelleme : 20.05.2021 - 13:36

SON DAKİKA HABERİ: HSK seçiminde uzlaşı sağlandı

Son dakika haberi! 

Hakimler ve Savcılar Kurulu üyelik süreci konusunda Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı arasında uzlaşma sağlandı...

Meclis’te siyasi partiler arasında varılan uzlaşmaya göre Meclis'in belirleyeceği 7 üyenin 4’ünün Cumhur İttifakı, 3'nü ise Millet İttifakı seçecek.

Seçilecek isimler de şimdiden belirlendi, buna göre, Yargıtay üyesi Ergün Şahin mevcut HSK üyesi ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin eski avukatı Hamit Kocabey, Danıştay üyesi Aysel Demirel ve Adalet Bakanlığında Genel Müdürlük görevinde bulunan Avukat Bilal Temel, Cumhur İttifakından seçilmesi beklenen isimler.

Millet İtitfakından ise Ömür Topaç, Sinan Esen ve Cumhur Şahin'in seçilmesi bekleniyor. Üyelik seçimi süreci için Komisyon bugün ikinci toplantısını gerçekleştiriyor.

Meclis tarafından belirlenecek üyeler için tam 118 başvuru yapılmıştı, bu başvuru sayısını komisyon 21’e düşürecek. Önümüzdeki hafta Salı ve Çarşamba günü Meclis Genel Kurulunda HSK seçimlerinin tamamlanması bekleniyor.

HDP'DEN ELEŞTİRİ

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, 7 kişilik Hakim ve Savcılar Kurulu (HSK) üyelerinin, Millet ve Cumhur ittifakları arasında "ilkesiz ve pazarlığa dayalı yöntemle belirlendiğini" savundu.

Beştaş, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de yargının geldiği durumun bilindiğini ifade etti.

HDP olarak, bugün HSK üyelerinin belirleneceğini TBMM Karma Komisyonu toplantısı ve üye seçimine katılmadıklarını belirten Beştaş, bu seçimin demokratik yöntemle yapılabilmesi için daha önce önerilerini sunduklarını ancak bunların kabul edilmediğini söyledi.

Bazı adayların öz geçmişlerinde "siyaseten bağlılığını ilan etmek zorunda kaldıklarını" öne süren Beştaş, "İşte Türkiye'de yargının yerlerde olmasının altındaki sebep de budur." dedi.

Millet ve Cumhur ittifakları arasında doğrudan ilkesiz ve pazarlığa dayalı yöntemle 7 kişilik HSK Kurulu belirlendiğini savunan Beştaş, "Pazarlıkla anlaştılar. Liyakat yok, bağımsız ve tarafsız kişilerin seçilmesi yok. Bu pazarlık ve baştan sona ilkesiz ve pazarlığa dayalı anlaşmadır." diye konuştu.

HSK'nın 4 üyesinin Cumhur, 3 üyenin de Millet ittifakına verileceğini ileri süren Beştaş, şunları kaydetti:

"Biz pazarlığın ve ilkesizliğin tarafı olmadık ve olmayacağız. Çünkü biz HSK'nın yapısını çok önemsiyoruz. Önümüzdeki gülerde bu yeni HSK da yeni vahim kararlara imza atmaya devam edecektir.

Yargıya olan güven zaten yerlerde sürünüyordu. HSK'nın 7 üyesinin pazarlık usulüyle, partilere bağlılıkla ve ilkesiz bir yaklaşımla belirlenmiş olması sonucu, artık yargıya güven sıfırın altına inecektir. Türkiye'de kimse kendini güvende ve özgür hissetmeyecektir. "

Son dakika gelişmesinin ayrıntıları birazdan ntv.com.tr'de...

Sayfa Yükleniyor...