İlişkili Haberler

Son dakika haberi! Anayasa Mahkemesi'nin FETÖ soruşturmasından tutuklu gazeteci Mehmet Altan ile Şahin Alpay ile verdiği hak ihlali kararının Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından, Altan'ın tahliye talebi bir kez daha reddedildi.

Tahliye talebini değerlendiren İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi, oy çokluğuyla talebin reddine karar verdi.

Mahkemenin kararında, ''Anayasa Mahkemesi bir mahkemenin kararına karşı yapılan bireysel başvurularda temel hakkın ihlal edilip edilmediği ve bu ihlalin nasıl ortadan kaldırılacağına dair karar vermektedir. Kanun yolunda belirtmesi gereken hususlarda Anayasa Mahkemesi'nce inceleme konusu yapılamaz. Bir bireysel başvurunun kabul edilebilirliğine karar verildikten sonra esas hakkındaki incelemenin nasıl ve ne şekilde yapılacağı 6216 sayılı kanunda, yerindelik denetiminin yapılamayacağı ve ayrıca idari eylem ve işlem niteliğinde karar verilemeyeceği, yine aynı kanunun 50/1 1. maddesinde düzenlenmiş olup söz konusu düzenlemeler mutlak emredici hükümlerdir'' denildi.

AYM HAK İHLALİ KARARI VERMİŞTİ 

11 Ocak'ta Anayasa Mahkemesi 6'ya karşı 11 oyla hak ihlali kararı vermişti. Ancak yerel mahkemeler bu karara uymamamış, Şahin Alpay'ın yargılandığı 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi'nin görev gaspı yaptığını açıklamıştı.

Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararının Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından, Mehmet Altan ve Şahin Alpay'ın avukatları tahliye talebinde bulundu.

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi, gazeteci Mehmet Altan'ın tahliye talebini reddetti.

ALPAY'IN AVUKATINDAN REDDİ HAKİM TALEBİ

Şahin Alpay'ın avukatı ise hem tahliye hem de "yetki gaspı" açıklaması nedeniyle heyet hakkında reddi hakim talebinde bulundu. Alpay'ın avukatının başvurusu henüz karara bağlanmadı.