Son dakika haberi... TSK'dan Afrin açıklaması: 1595 terörist etkisiz hale getirildi

SON DAKİKA HABERİ: Türk Silahlı Kuvvetlerince, Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından bu yana 1595 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi. Açıklamada, şimdiye kadar toplam 674 hedefin hava harekatlarıyla imha edildiği bildirildi.

NTV 17.02.2018 - 10:15

Son dakika haberi... TSK'dan Afrin açıklaması: 1595 terörist etkisiz hale getirildi

Son dakika haberi! 

Türk Silahlı Kuvvetlerinden (TSK), Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından bu yana PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ'e ait 674 hedefin hava harekatlarıyla imha edildiği bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde, TSK tarafından 12-16 Şubat tarihlerinde icra edilen terörle mücadele faaliyetlerine ilişkin açıklama yapıldı.

Açıklamada, TSK'nin, ülkenin ve milletin güvenliğini sağlamak amacıyla yurt içerisinde ve yurt dışında PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ başta olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı mücadelesini kararlılıkla sürdürdüğü ifade edildi.

Son bir haftada PKK/KCK terör örgütünün, barınma alanı ve yurt içine geçiş güzergahı olarak kullandığı Diyarbakır, Erzincan ile Irak'ın kuzeyinde yürütülen orta ve küçük çaplı operasyonlara aralıksız devam edildiği belirtilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"İcra edilen operasyonlarda 2 terörist etkisiz hale getirilmiş, 3 adet AK-47 piyade tüfeği, 453 adet muhtelif hafif silah mühimmatı, 1 adet el bombası, 10 adet roketatar mühimmatı, 5 adet roketatar sevk fişeği, 1 adet 82 milimetrelik havan mühimmatı, 11 adet antipersonel mayın, 500 gram C-4 plastik patlayıcı, 31 adet muhtelif şarjör, iki adet telsiz ve 26 adet el yapımı patlayıcı yapımında kullanılacağı değerlendirilen LPG tüp ele geçirilmiştir. 6 adet el yapımı patlayıcı tespit edilerek imha edilmiştir." 

Söz konusu operasyonlarda teröristlerce kullanılan 38 adet silah, mevzi, sığınak, barınak, mağara ve deponun kullanılamaz hale getirildiği aktarılan açıklamada, etkili hudut güvenliği ve hizmetleri kapsamında icra edilen denetim ile kontroller sonucunda sınırlardan yasa dışı geçiş yapmaya çalışan 3 bin 364 kişinin yakalandığı kaydedildi.

PKK/KCK terör örgütünün en önemli finans kaynaklarından kaçakçılık ve uyuşturucu ile mücadeleye yönelik hudut hattında alınan tedbirler ve icra edilen operasyonlar sonucunda da 25 bin 110 paket kaçak sigara ve 2 adet kaçak cep telefonunun ele geçirildiği bildirildi. 

PKK/KCK terör örgütü üzerinde oluşturulan baskı neticesinde örgütün serbest hareket etmesi ve eylem kabiliyetinin kısıtlandığının da altı çizildi. 

"AZEZ-CERABLUS ARASINDA BULUNAN TOPLAM 243 MESKUN MAHAL KONTROL ALTINA ALINDI"

Suriye'nin kuzeyinde icra edilen Fırat Kalkanı Harekatı bölgesindeki faaliyetlere ilişkin ise şunlar paylaşıldı:

"Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından desteklenen Özgür Suriye Ordusunun (ÖSO) yoğun ve kararlı mücadelesi sayesinde Azez-Cerablus arasında bulunan toplam 243 meskun mahal ve 2 bin 15 kilometrekarelik alan kontrol altına alınmıştır. El-Bab bölgesinde patlayıcı ve mayın arama/temizleme çalışmaları sürdürülürken; PKK/KCK/PYD/YPG ve DEAŞ terörist unsurlarının Afrin'den doğuya, Münbiç'ten batıya doğru gerçekleşen saldırılarını durdurmaya yönelik alınan tedbirlerin uygulanmasına hassasiyetle devam edilmektedir. Bu kapsamda özellikle Azez-Mare ve zaman zaman da Münbiç bölgesinden yapılan taciz ve saldırılara meşru müdafaa kapsamında karşılık verilmektedir."

"İDLİB'DE 8 NUMARALI GÖZLEM NOKTASI TESİS EDİLDİ"

Açıklamada, İdlib bölgesindeki faaliyetlere ilişkin de bilgilere yer verildi. TSK birliklerinin, İdlib'de "Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü" olarak görev yaptığı ifade edilen açıklamada, şunlar aktarıldı:

"13 Ekim 2017'de 1 numaralı gözlem noktası, 23 Ekim 2017'de 2 numaralı gözlem noktası, 19 Kasım 2017'de 3 numaralı gözlem noktası, 5 Şubat 2018'de 6 numaralı gözlem noktası, 9 Şubat 2018'de 7 numaralı gözlem noktası, 15 Şubat 2018'de ise 8 numaralı gözlem noktası tesis edilmiştir. Diğer gözlem noktalarının açılarak faaliyete geçirilmesine yönelik çalışmalara devam edilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları bölgedeki görevlerini Astana görüşmelerinde garantör ülkelerce mutabık kalınan angajman kuralları çerçevesinde sürdürmektedir."

"1595 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ"

TSK tarafından Afrin bölgesinde 20 Ocak'ta başlatılan Zeytin Dalı Harekatı'nın başarıyla sürdürüldüğü belirtilen açıklamada, operasyonlarda Hava Kuvvetlerinin uluslararası hukuk ve anlaşmalar tarafından yasaklanmış mühimmat kullanılmadığının, bu tür mühimmatın TSK envanterinde bulunmadığının altı çizildi. Ayrıca, kara ateş destek vasıtalarının da aynı esaslarla hareket ettiği vurgulandı.

Harekatın başlangıcından itibaren Hava Kuvvetlerine ait uçaklarca PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütüne ait 674 hedefin imha edildiği bildirilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Harekat kapsamında, şu ana kadar bölgeden elde edilen bilgilere göre en az 1595 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği tespit edilmiştir. Terör örgütü mensupları ile girilen çatışmalarda Türk Silahlı Kuvvetlerinden bugüne kadar 31 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 170 kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır. Hava harekatı ve kara ateş destek vasıtaları ile desteklenen kara harekatı planlandığı şekilde başarıyla devam etmektedir. Zeytin Dalı Harekatı, bölgede barış ve istikrarı sağlamak üzere tüm teröristlere karşı, ahlaki değerler ve uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde azim ve kararlılıkla sürdürülmektedir."

Açıklamada "Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin hak ve menfaatlerini korumak ve vatandaşlarının can güvenliğini sağlamak maksadıyla milli birliğimizi ve bölünmez bütünlüğümüzü hedef alan başta FETÖ/PDY/PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadelesini, yurt içi ve yurt dışında kesintisiz olarak en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar sürdürme azim ve kararlılığındadır." vurgusu yapıldı.


Sayfa Yükleniyor...