SON DAKİKA HABERİ: Türkiye ile Azerbaycan arasında yeni doğalgaz hattı

SON DAKİKA HABERİ: Türkiye ile Azerbaycan arasında yeni bir doğalgaz hattı kuruluyor. Projeye ilişkin mutabakat zaptı, Enerji Bakanı Fatih Dönmez ile Azerbaycan Enerji Bakanı Şahbazov arasında bugün imzalanacak.

Haberler - NTV Haber 14.12.2020 - 22:47 | Son Güncelleme : 15.12.2020 - 08:57

SON DAKİKA HABERİ: Türkiye ile Azerbaycan arasında yeni doğalgaz hattı

Son dakika haberi!  ile Azerbaycan arasında yeni bir doğalgaz boru hattı kuruluyor. Iğdır-Nahçıvan arasında kurulacak hat ile Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nin doğalgaz ihtiyacı karşılanacak. 

Mutabakat zaptı ile ile Azerbaycan devlet olarak bu alandaki işbirliğine her türlü desteği vermeyi taahüt edecek. Projenin hayata geçirilmesi için BOTAŞ ve SOCAR yetkili kılınacak. Projeyle, 500 bin nüfusa sahip Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nin yıllık yarım milyar metreküp doğalgaz ihtiyacı karşılanmış olacak.

Bu projeyle, Bakü-Tiflis-Ceyhan, Bakü-Tiflis-Erzurum ve TANAP doğalgaz hatlarından sonra ile Azerbaycan arasında yeni bir hat kurulmuş olacak. 

Karabağ'ın Ermenistan tarafından işgal edilmesinin ardından Azerbaycan'dan Nahçıvan'a ulaşan doğalgaz boru hattı işlevsiz hale gelmişti. İşgalin ardından Nahçıvan'ın doğalgaz ihtiyacı İran üzerinden sağlanıyordu.

Yeni hat ile hem Nahçıvan'ın ekonomisi yeniden canlandırılmış olacak, hem de bölgeye kesintisiz doğalgaz arzı sağlanacak.

Sayfa Yükleniyor...