SON DAKİKA: İstanbul Silivri açıklarında 4,6'lık deprem

Marmara Denizi'nde 4.6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. AFAD verilerine göre Silivri'nin 20.18 km açıklarında olan deprem İstanbul ve çevre illerde paniğe neden oldu. Depremin ardından en büyüğü 3.4 olan 7 artçı daha kaydedildi.

deprem-harita.jpg

Son dakika haberi! 

İstanbul depremle sallandı...

Marmara Denizi'nde saat 11.00'de 4,6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

AFAD verilerine göre; deprem Silivri'nin 20.18 kilometre açığında gerçekleşti.

Derinliği 5,36 kilometre olarak kaydedilen deprem, başta İstanbul olmak üzere çevre il ve ilçelerde de hissedildi.

İSTANBUL VALİLİĞİ VE AFAD'DAN AÇIKLAMA

İlk belirlemelere göre; depremde can ya da mal kaybı olmadı. Depreme ilişkin AFAD'dan yapılan açıklamada şu ana kadar herhangi olumsuz bir ihbar alınmadığı bildirildi.

İstanbul Valiliği de "Deprem sonrasında ilimizdeki AFAD, AKOM, 112, 155, 156 ihbar hatlarına şu ana kadar herhangi bir hasar ihbarı yapılmamıştır" açıklamasını yaptı.

SİLİVRİ'DE BAZI OKULLAR BOŞALTILDI

Paniğe neden olan deprem nedeniyle Silivri'de bazı okullar boşaltıldı. İlk paniğin ardından olumsuz bir durum yaşanmaması üzerine öğrenciler okullarına geri döndü.

15 ARTÇI SARSINTI

Depremin ardından Marmara Denizi'nde En büyüğü 3,4 en küçüğü 1,2 büyüklüğünde olan 15 artçı sarsıntı daha kaydedildi.

Beylikdüzü açıklarında 2.2 (Saat 09.21); Marmaraereğlisi açıklarında 3.0 (Saat 10.30) büyüklüğünde sarsıntılar kaydedildi.

NTV'ye konuşan Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli şunları söyledi:

"İlk bilgilere göre bir bina yıkılması ve can kaybı yok. Depremlere hazır olunmadığını söyleyebilirim. Biz çok ivedi bir şekilde konutlarımızın güvenli hale getirilmesi için kentsel dönüşüm müdürlüğünden tutun da bir plan yapılması dahil çok yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Yapı stokunun iyileştirilmesi yanında acil durumlarla ilgili eylem planlarının çalışmalarının da yapılması lazım. Hazır değiliz maalesef. 4 deprem oldu gibi bir bilgi var elimizde. Uzunca yıldır konuşulan Marmara Denizi, Silivri açıklarında oldu. Bu durum bizi kaygılandırıyor ama kaygı sonucunda yapacağımız şey belli. Yapmamız gerekenler var. Belli noktalarda sorunlarımız var, elimiz kolumuz belli noktalarda bağlı. İstanbul'un hızlı dönüşüme yol açacak bir planlamaya kavuşması için ciddi bir kafa değişikliğine ihtiyaç var."

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz ise şunları söyledi:

"Silivri'de herhangi bir mal ve can kaybı, yaralanma bilgisi bize ulaşmadı. Silivri'de Doğa Hareketlerini İzleme Derneği var. Oradan aldığım bilgiler bunun bir öncü deprem özelliği taşımadığı bilgisi var. Bizler şehrin yapı stokunu depreme hazırlıklı hale getirmekle görevliyiz. Biz hem İBB hem de merkezi hükümetle Silivri ve İstanbul'daki depreme hazır olmayan binaları hızlıca tespit etmekle yükümlüyüz. Silivri'de panik hali var, deprem yüzeye yakın olduğu için. Olumsuz hiçbir şey yok." 

"HASARA NEDEN OLACAĞINI SANMIYORUZ"

NTV yayınına katılan AFAD Deprem Dairesi Başkanı Murat Nurlu "4,6'lık deprem sonrası en büyüğü 2,1'lik 5 adet artçı deprem meydana geldi. Bunun herhangi bir hasara neden olacağını zannetmiyoruz. Vatandaşlarımız kuvvetlice hissetmiştir" dedi.

"BEKLEDİĞİMİZ DEPREM 6 YA DA 7 BÜYÜKLÜĞÜNDE"

Kandilli Rasathanesi Deprem İzleme Merkezi Müdürü Dr. Doğan Kalafat ise düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

"Deprem özellikle Silivri ve İstanbul Marmara Denizi'nin kıyısında vatandaşlarımız tarafından kuvvetlice hissedildi. Bu büyüklükteki depremin canlılar ve doğa üzerinde fazla etkisi olmaz. Şehir depremi olmasından dolayı bize depremin özelikle kaynağa yakın yerlerde hissedilmesine neden oldu. Sığ depremler kuvvetlice hissedilir. Ama endişeye gerek yok, herhangi bir can kaybı ya da hasara neden olmaz. Bu depremden alacağımız ders şu şekilde olmalıdır; Körfez depremi sonrasında Marmara'da büyük bir deprem bekliyoruz. Zamanı konusunda bir şey söyleyemiyoruz. Yeri ve büyüklüğünü hata payları içerisinde verebilmekteyiz. Bu coğrafyada depreme hazırlıklı olunmalı. Deprem bilinci yüksek bir toplum haline gelin. İkinci mesajımız evet ben hazırlık yapıyorum. Bu deprem er veya geç olaraktır. Buradan çıkaracağımız 7 il ve diğer yerleşim yerlerinde yaşayan vatandaşlarımızın depreme dayanıklı konutlarda oturmaları gerekmektedir. Marmara'da farklı kaynaklarda deprem olmaktadır. Bu bölgede her yıl bine yakın deprem olmakta. Bu deprem bizi rehavete sokmamalı.

"MARMARA DEPREMİ GİBİ OLMAYACAK"

Bölgede iki fay hattı var. Kuzey Anadolu Fayı daha tehlikeli. Marmara'da beklediğimiz depremler 6-7 büyüklüğünde depremlerdir. Biz bu depremlerin hangi kolda olacağını bilmiyoruz. Küçük depremler hiçbir zaman büyük depremin enerjisini almazlar. Ufak depremler bu coğrafyada fayın aktif olduğunu ve hazırlık safhasında olduğunu işaret ediyor. O büyük deprem olacaktır. Ortalama moment büyüklüğü 7 civarında. Hiç bir zaman Marmara Depremi gibi olmayacak. Deprem ne kadar büyükse yıkım ve tahrip gücü o kadar fazladır." 

DEPREM ANI BÖYLE KAYDEDİLDİ

Silivri açıklarında meydana gelen 4.6 büyüklüğündeki deprem, Silivri Belediyesi'ne ait "Deprem Öncü İşaretlerini İzleme İstasyonu"nda an be an kaydedildi. Deprem dalgaları sisteme kırmızı olarak yansıdı. Deprem anında kaydın bilgisayar ekranını tamamen kapladığı görüldü.

Depremin en yakın yerleşim yerlerine uzaklıkları şöyle: 

"BUNUN ARKASINDAN ARTÇILAR GELEBİLİR"

"ENDİŞEYE GEREK YOK, BÜYÜK BİR DEPREMİN ÖNCÜSÜ DEĞİL"

"İSTANBUL'DA HİSSEDİLEN DEPREM GELECEK DEPREMLERİN AYAK SESLERİ"

AVCILAR'DA TAHLİYE EDİLEN ÖĞRENCİLER OKULLARINA DÖNDÜ

Sayfa Yükleniyor...