SON DAKİKA: Münbiç'te ortak devriye başladı

SON DAKİKA HABERİ: Münbiç kırsalında Türk ve ABD zırhlıları ortak devriye yapıyor. İlk devriye bugün saat 15.53'te başladı. Milli Savunma Bakanı Akar, yaptığı açıklamada, "Suriye'nin kuzeyinde koridora asla izin vermeyeceğiz" açıklamasını yaptı. ABD öncülüğündeki DAEŞ karşıtı koalisyon ise, "Birleşik ortak devriyeler, koalisyon ve Türk askeri güçlerinin Münbiç'te güvenlik ve istikrar için yerel güvenlik yapısını tamamlamaya imkan veriyor." açıklamasında bulundu.

NTV Haber - Anadolu Ajansı 01.11.2018 - 22:11

SON DAKİKA: Münbiç'te ortak devriye başladı

Son dakika haberi! 

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve ABD ordusu, Münbiç yol haritası çerçevesinde ilçede ortak devriye faaliyetine başladı.

TSK unsurları, 18 Haziran'dan bu yana 67 kez koordineli/bağımsız devriye faaliyeti icra etti. 68. devriye görevi için Türk ve ABD zırhlıları bugün öğle saatlerinde ilk kez ortak hareket ettiler.

AKAR: ORTAK DEVRİYE SAAT 15.53'TE BAŞLADI

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ortak devriyenin saat 15.53'te başladığını açıkladı.

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Suriye'de kuzeyinde koridora asla izin vermeyeceğiz. Akar: "Münbiç'te yapılması gerekenlerden bir aşama daha geçildi. Sabırla bu ilişkiyi sürdürüyoruz, bunun sonuçlarının alınmasını bekliyoruz."

Devriyeler, Münbiç Yol Haritası'nda belirlenen hedeflere ulaşana kadar devam edecektir" denildi.

ORTAK DEVRİYEDEN İLK FOTOĞRAFLAR

Ortak devriyeden ilk fotoğraflar Milli Savunma Bakanlığı tarafından paylaşıldı.

ABD ÖNCÜLÜĞÜNDEKİ KOALİSYONDAN MÜNBİÇ AÇIKLAMASI

ABD öncülüğündeki DAEŞ karşıtı koalisyon, Türk-Amerikan askerlerinin Münbiç'te yürüttüğü ortak devriyelere ilişkin, "Birleşik ortak devriyeler, koalisyon ve Türk askeri güçlerinin Münbiç'te güvenlik ve istikrar için yerel güvenlik yapısını tamamlamaya imkan veriyor." açıklamasında bulundu.

Birleşik Görev Gücü'nden yapılan yazılı açıklamada, Münbiç'in istikrar ve güvenliğinin, DAEŞ'i Suriye'nin doğusundan temizlemek ve evlerini terk edenlerin geri dönüşünü sağlamak açısından önemli olduğu belirtildi.

Açıklamada, "Birleşik ortak devriyeler, koalisyon ve Türk askeri güçlerinin Münbiç'te güvenlik ve istikrar için yerel güvenlik yapısını tamamlamasına imkan veriyor." ifadesi kullanıldı.

Devriyelerin, eğitim ve hazırlık sürecinden sonra başladığı hatırlatılan açıklamada, "Ortak devriyelere, belirlenmiş ve ikili olarak üzerinde mutabakata varılmış bir kara kuvveti komutanı komuta edecek." bilgisine yer verildi.

Koalisyonun açıklamasında ayrıca, Birleşik Görev Gücü Komutan Yardımcısı İngiliz Tümgeneral Christopher Ghika'nın şu ifadelerine yer verildi:

"Profesyonel NATO kuvvetleri olan Türk ve koalisyon kuvvetlerince yürütülen son hazırlıklar önemli bir temel sağlamış oldu. Ortak çalışabilirliğimiz, DAEŞ'i kalıcı olarak yenme hedefimiz kapsamında Münbiç'teki sivilleri korumaya devam etmek üzere birlikte çalışma kabiliyetimizi ortaya koyuyor. Biz, yol haritasına ve ortak devriyelere tam destek veriyoruz ve (devriyelerin) çok etkili olacağına inanıyorum."

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK? 

Türkiye ve ABD arasındaki mutabakatın yol haritasına göre, devriyeler ilk etapta kent merkezinin dışında gerçekleşecek. Sonrasında YPG unsurlarının tamamının kent merkezinden çıkışı ve ağır sıilahların bölgeden uzaklaştırılması sağlanacak. Son aşamada ise Münbiç yerel yönetiminin Münbiçlilere emanet edilmesi süreci işleyecek.

Taraflar, ortak devriye öncesinde yürüttükleri eğitimleri 25 Ekim'de tamamlamışlardı.

Türk ve ABD askerleri çalışmayı Münbiç cephe hattı ile Fırat Kalkanı Harekatı bölgesindeki Cerablus ilçesini birbirinden ayıran Sacu Çayı'nın civarında yürütüyor.

4 HAZİRAN'DA MUTABAKAT SAĞLANMIŞTI

ABD ve Türkiye, 4 Haziran'da YPG/PKK'nın Suriye'nin kuzeyinde Fırat Nehri'nin batısında işgal ettiği Münbiç'ten çekilmesi için mutabakat sağlamıştı.

Yol haritası, 4 Haziran'dan sonraki ilk 3 ay içinde ortak devriyelerin tamamlanıp, ilçe merkezindekiler dahil olmak üzere YPG/PKK'lıların bölgeden tümüyle çıkartılmasını, ardından ilçe merkezindeki askeri ve sivil meclislerin yeniden yapılandırılmasını öngörüyor.

ABD tarafı, yol haritasının henüz başlangıç aşamasında teknik gerekçeler ileri sürerek uzun bir gecikmeye sebep olmuştu.

VİDEO: MÜNBİÇ KIRSALINDA TÜRK VE ABD ZIRHLILARI ORTAK DEVRİYE YAPIYOR

Sayfa Yükleniyor...