SON DAKİKA: ABD Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı

SON DAKİKA HABERİ: Dışişleri Bakanlığına çağrılan ABD'nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake'a, İstanbul'daki miting öncesi Büyükelçiliğin yayınladığı gösteri uyarısından duyulan rahatsızlık iletildi.

Haberler 22.05.2022 - 16:10 | Son Güncelleme : 22.05.2022 - 17:02

SON DAKİKA: ABD Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı

Son dakika haberi! 

İstanbul’da dün düzenlenen CHP mitingi öncesinde yayınlanan gösteri uyarısının ardından ABD'nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake Dışişleri'ne çağrıldı. 

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre büyükelçiye kolluk kuvvetlerince orantısız güç kullanımının ciddi bir sorun olduğu, ABD'de bu nedenle yaşanan olaylar ortadayken siyasi parti mitinglerinin Türk demokrasisinin köklü bir geleneğini oluşturduğu ve 'de bu konuda sanki önemli bir problem varmış izlenimi yaratılmasının kabul edilemez olduğu ifade edildi.

Mitingin dün sorunsuz bir şekilde gerçekleştirildiği ve herhangi bir olayın yaşanmadığı vurgulandı.

Büyükelçi Flake'e, ABD makamlarınca kendi vatandaşlarına yönelik olarak bundan sonra yayımlanabilecek seyahat, gösteri uyarılarının gerçekler dikkate alınarak hazırlanmasının beklendiği iletildi.

ABD ELÇİLİĞİ NE UYARISI YAPMIŞTI?

ABD Büyükelçiliği tarafından dün gerçekleştirilen CHP mitingi öncesinde bir uyarı yayımlanmıştı.

Söz konusu uyarıda şu ifadelere yer verildi: "21 Mayıs Cumartesi günü İstanbul Maltepe'de CHP'nin miting düzenlemesi planlanıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü önlem aldı. Geçmiş protestolarda tazyikli su, göz yaşartıcı gaz ve öldürücü olmayan mermiler kullanıldı. Bu mitingde de benzer önlemlerin alınması kuvvetle muhtemeldir. Öngörülemez olabileceği ve şiddete dönüşebileceği için gösterilerden ve protestolardan kaçının" denildi.

DIŞİŞLERİ'NDEN MİSİLLEME GELDİ

ABD Büyükelçiliği'nin uyarısının ardından Dışişleri Bakanlığı'ndan bugün bir yanıt gelmişti. Bakanlıkın yayınladığı " ABD'de Yaşayan Vatandaşlarımıza Duyuru" başlıklı mesajda Türk vatandaşlarına ABD polisinin şiddet eylemlerine karşı dikkatli olunması çağrısında bulundu.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından ABD Ankara Büyükelçisi Flake Dışişleri'ne çağrıldı.

Sayfa Yükleniyor...