Son kamping alanına neler olacak?

Kındılçeşme, Güney Antalya'dakı Olimpos Beydağları Sahil Milli Parkı'ndakı halka açık son kamping ve günübirlik alanıydı. Bir turizmciye kiralandı, bölgedeki çevreciler harekete geçti.

NTV Haber 18.06.2009 - 15:14

Son kamping alanına neler olacak?

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Antalya Şube Başkanı Hediye Gündüz şunları söylüyor: "1980 sonrası çıkarılan Turizmi Teşvik Yasası ile kıyılar ormanlar talan edildi. Açık alanlara avuc dolusu para ödeyerek girebiliyoruz. Çaltıcak, Kargıcak ve Lara sahillerdi Antalyalı’ların elinden alınacakmış, alamıyacaklar, vermeyeceğiz. Küresel ısınma nedeni dünyanın ormansızlaşmasıdır. Yüzde 14 olumsuz etkisi var, küresel ısınmaya karşı. Kındılçeşme ve Göynük’deki tahsisler iptal edilsin, kıyılar halka açılsın."

Kemer'de yaşayan Fuat Canyılmaz da şunları söylüyor: "Ben 30 yıldır bu kamping alanından yararlanıyordum. Baktım ki kapalı. Son alanlarımızı da ormanlarımızı da vatandaşın ellerinden aldılar. Bırakın şurada denize girelim, çadır kuralım. Her tarafı beton yaptınız yeter artık."

Çevrecilerin tepki gösterdiği turizm yatırımcısı Niyazi Gökhan ise şunları söylüyor:"Bu alanda yenileştirme çalışması yapılacak. Hiç bir ağaç kesilmeyecek. Buna yetkimiz de yok zaten. Bali tarzı bungolov konutlar yapılacak. Ayrıca çadırlar da olacak. Daha temiz ve güzel bir kamping alanı yapılacak. Günübirlik hizmet verilecek. İsteyen mangalını yakacak, isteyen restorantından yemeiğini yiyecek. Tamamen doğaya dönük bir turizm düşünülüyor. Tadilat yapmak için bu yıl kamping alanı kapatıldı. Bunun içinde gerekli izinlerimizi aldık."

Yatırımcı ağaç kesilmeyecek sözü veriyor. Bu sözün tutulup tutulmayacağını ise Antalyalı çevreciler takip edecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...