NTV

Son randevusunda Türkiye’yi buluşturdu

Türkiye

Son yolculuğuna uğurlanan duayen gazeteci Mehmet Ali Birand; basın, siyaset, sanat ve spor camiasından pek çok ismi bir araya getirdi. Birand için toplanan kalabalık, caddeye ve cami avlusuna sığmadı. Çok sevdiği torununun patiği ve taraftarı olduğu Galatasaray’ın atkısı da tabutuna konuldu.

Safra kesesine takılan stentin değiştirilmesi sırasında yaşamını yitiren usta gazeteci Mehmet Ali Birand, son yolculuğuna büyük bir kalabalık tarafından uğurlandı.

İlişkili Haberler


Sevenleri, Kanal D’de sunduğu Ana Haber bültenini “Aman ha, sakın kimselere randevu vermeyin” diye tamamlayan Birand’ı mahçup etmedi.

Yan yana gelmeleri pek mümkün görülmeyen isimlerin de aralarında bulunduğu 7’den 77’ye yüzlerce kişi, Mehmet Ali Birand sevgisinde birleşti.

Törende kimler yoktu ki... Yetiştirdiği gazeteciler, röportaj yaptığı siyasetçiler ve her akşam evlerinde konuk eden izleyiciler...

71 yaşında hayata veda eden Mehmet Ali Birand’ın uğurlanması sırasında kuşkusuz en zor görev, yıllarca birlikte çalıştığı meslektaşları ve yetiştirdiği öğrencilerinin oldu.

Kanal D binası önünde ve Teşvikiye Camii’nde düzenlenen törenlerde tek bir mesaj vardı: Mehmet Ali Birand asla unutulmayacak.

İLK TÖREN KANAL D'DE
Sabah erken saatlerde Amerikan Hastanesi'nde alınan Mehmet Ali Birand'ın cenazesi, ilk olarak uzun yıllar Haber Grup Başkanı olarak görev yaptığı Doğan TV Center’a getirildi.

Burada düzenlenen törende, grubun birçok çalışanı gözyaşlarına hakim olamadı.

SARI-KIRMIZI ÇİÇEKLER
Galatasaray Lisesi mezunu ve kulüp üyesi olan Birand'ın cenazesinin üzerinde sarı ve kırmızı güller konulduğu dikkati çekti.

EŞİ: SİZİ BİZDEN DAHA ÇOK SEVİYORDU
Törende konuşan Birand'ın eşi Cemre Birand, herkese ayrı ayrı teşekkür ederek, şöyle konuştu:

''Sizleri çok sevdi. Son ana kadar da emin olun sizleri düşündü. Bizlerden çok galiba sizleri seviyordu. Çünkü biz onu evde tutamadık. Biz yeterli kalmadık onun evde kalması için. Kemoterapiye gittikten sonra buraya koşardı. Öğle uykularını burada uyurdu.

Akşam geldiğinde de küçük makinesinin de yanına oturur 'Ben sizi dinliyorum, siz anlatın' diye Posta'ya yazısını yazardı. 24 saati işle, tutkuyla geçen bir insandı.

'BUGÜNÜ GÖRSE ÇOK EĞLENİRDİ'
Eminim bugünü görseydi çok eğlenecekti. Çünkü tam ona göre şanlı, şerefli, güzel, çiçekli, böcekli, cumhurbaşkanlarına layık bir yollama töreni oldu. Mehmet Ali'nin, Doğan TV binasında çok güzel günleri geçti. Doğan ailesi içinde de çok güzel günleri oldu.

Milliyet'te başlayan hayatını düşünecek olursanız, bütün bir ömrü Doğan ailesi fertleri ve Doğan ailesinin çıkardığı gazeteler, televizyonlarla geçti. Hepinize kalben teşekkür ediyorum.''

KONUŞMASINI GÜÇLÜKLE TAMAMLADI
Birand'ın oğlu Umur Ali Birand da babasının çalışmayı ve işine gitmeyi çok sevdiğini belirterek, ''Buraya evden her sabah koşa koşa gelirdi sizinle çalışmak için. Onun hayatıydı bu. Keşke aramızda olsaydı ve bunları görebilseydi. Gerçekten herkese teker teker ne kadar güzel, iyi iş yaptığınızı, ne kadar doğru yerde durduğunuzu ve ne kadar güzel röportaj yaptığınızı söyleyebilseydi. Ama hayat çok ilginç yerlere götürüyor bizi. Babamı kaybettik...'' dedi.

Gözyaşlarını tutamayan Birand, konuşmasının ardından annesi Cemre Birand'a sarılarak, bir süre ağladı.

DUALARLA UĞURLANDI
Mezarlıklar Müdürlüğü Protokol İmamı Fatih Savaş, yaptığı konuşmada ''Vefat ettiği akşam bir televizyon kanalında önemli bir şahsiyetin ağzından düşen cümle şuydu; 'Duanın gücüne inanan bir insandı.' O halde biz de ona dua ile mukabele edelim'' dedi.

İmam Savaş, daha katılımcılardan helallik istendi. Kalabalığın helallik vermesinin ardından Mehmet Ali Birand için dua edildi.

Buradaki törene, Mehmet Ali Birand'ın eşi Cemre ve oğlu Umur Ali ile Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, CHP Genel Başkan Yardımcıları Sezgin Tanrıkulu ve Gürsel Tekin, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, CHP Milletvekili Oktay Ekşi, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, eski Başbakan yardımcılarından Hüsamettin Özkan ile aralarında Can Dündar, Nebil Özgentürk'ün de bulunduğu çalışma arkadaşları katıldı.

BİRAND SEVGİSİ AVLUYA SIĞMADI
Törenin ardandan usta gazeteci Mehmet Ali Birand'ın naaşı, cenaze namazı için Teşvikiye Cami'ne götürüldü.

Cenaze töreni öncesinde Birand'ın eşi Cemre ve oğlu Umur Ali ve gelini Caterina Birand, taziyeleri kabul etti. Umur Ali Birand'ın, taziyeleri kabulü sırasında gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

Birand'ı son yolculuğunda, uzun yıllardır haberlerini ekrandan dinleyen ve gazetelerden takip eden vatandaşlar da yalnız bırakmadı.

Cami avlusu ve çevresi Mehmet Ali Birand'ın sevenleriyle doldu taştı.

PATRİĞE SARILARAK AĞLADI
Mehmet Ali Birand'ın eşi Cemre Birand taziye sırasında Fener Rum Patriği Bartholomeos'a sarılarak ağladı.

Cemre Birand kendisine taziyede bulunan Başbakan Yardımcısı Arınç'a da ''Her şey için teşekkür ederim'' dedi.

Mehmet Ali Birand için öğle namazının ardından cenaze namazı kılındı.

AYNI SAFTA BİRLEŞTİLER
Birand'ın oğlu Umur Ali Birand ile birlikte Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Raif Akbaş, AK Parti genel başkan yardımcıları Hüseyin Çelik ve Menderes Türel, Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, DSP Genel Başkanı Masum Türker, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Fener Rum Patriği Bartholomeos da saf tuttu.

Törene TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, CHP genel başkan yardımcıları Gürsel Tekin ve Umut Oran, CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil, AK Parti Milletvekili Hakan Şükür, CHP Milletvekili Deniz Baykal, BDP Milletvekili Sırrı Sakık, eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz, eski Başbakan Yardımcılarından Hüsamettin Özkan, eski Devlet Bakanı Yaşar Okuyan'ın da aralarında bulunduğu siyasetçiler; Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, Ertuğrul Özkök, Ali Kırca, Cengiz Çandar, Can Dündar, Sedat Ergin, Taha Akyol, Nedim Şener, Soner Yalçın, Doğan medya çalışanlarının da aralarında bulunduğu gazeteciler; yazar Yaşar Kemal, sunucu Halit Kıvanç, Suavi, Adnan Şenses, Yavuz Bingöl, Gülben Ergen, Acun Ilıcalı, Demet Akbağ, Tülin Şahin'in de aralarında bulunduğu sanat dünyasından ünlüler ile işadamı Ali Ağaoğlu, Galatarasay Kulübü Başkanı Ünal Aysal, eski Galatasaray Kulübü Başkanları Mehmet Cansun ve Faruk Süren, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Laurent Bili de katıldı.

Eşi Hrant Dink'i 6 yıl önce bir saldırıda kaybeden Rakel Dink de, Agos gazetesinde düzenlenecek tören öncesine taziye için camiye geldi.

'HAYATIMIZ GALATASARAY'
Birand'ın naaşı cenaze arabasına konduktan sonra da sevenleri tabutunun üzerine sarı ve kırmızı güller bıraktı.

Tabutunun üzerine ''Hayatımız Galatasaray'' yazılı sarı-kırmızı bir de atkı serildi.

DEDEYE HATIRA
Gazeteci Mehmet Ali Birand'ın cenazesi Teşvikiye Camisi'nde musalla taşına konulduktan sonra eşi Cemre Birand, çok sevdiği torunu Umberto'nun çorabını tabuta iğneyle taktı.

GÜL DE OMUZ VERDİ
Birand'ın cenaze namazını, İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran kıldırdı. Cenaze namazının ardından Mehmet Ali Birand'ın tabutu cenaze aracına taşındı.

Bu sırada oğlu Umur Ali Birand, Cumhurbaşkanı Gül, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış, Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar, Aydın Doğan ve Ali Kırca da tabuta omuz verdi.

ULTRASLAN'DAN VEDA
Tecrübeli Mehmet Ali Birand'ın cenazesini taşıyan cenaze aracı, yoğun kalabalıktan dolayı cami avlusundan uzun süre çıkamadı. Bu sırada Galatasaray formalı vatandaşlar tarafından açılan ultrAslan bayrağı, tabutun üzerine serildi.

Gazeteci Mehmet Ali Birand'ın cenazesi, daha sonra aile kabristanlığına defnedilmek üzere Anadolu Hisarı Mezarlığı'na doğru yola çıkarıldı.

‘ARTIK 32. GÜNÜMÜZ YOK’
Bu arada, Teşvikiye Caddesi, cenaze töreni dolayısıyla trafiğe kapatıldı. Şişli Belediyesi tarafından Teşvikiye Caddesi üzerine asılan ve üzerinde ''Üzgünüz... Takvimden bir yaprak düştü. Artık 32. günümüz yok'' yazılı pankart dikkati çekti.

KKTC’DEN ÇELENK
Teşvikiye Camisi'ne Türk Kızılayı tarafından mobil ikram aracı kuruldu. Cami avlusuna, Lösemili Çocuklar Vakfı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Çağdaş Eğitim Vakfı, Tema Vakfı ve Türk Eğitim Vakfı tarafından çelenk bağışlama stantları kuruldu.

Bu arada, cenaze törenine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, KKTC Başbakanı İrsen Küçük, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türk Silahlı Kuvvetleri, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Fransa ve Belçika Büyükelçilikleri, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Şişli ve Beşiktaş belediye başkanları ile çeşitli basın ve yayın kuruluşlarından çelenk gönderildiği görüldü.

EN ZOR YAYIN
Cenaze töreni birçok televizyon kanalından canlı olarak yayınlandı. Birand'la birlikte çalışan bazı basın mensupları, cenazeye ilişkin haberleri aktarırken gözyaşlarını tutamadı.

Bu arada, cenaze nedeniyle cami çevresinde yoğun güvenlik önlemi alındığı görüldü.

TORUNUNUN PATİĞİ, G.SARAY ATKISI VE ERBİL TOPRAĞI
Mehmet Ali Birand'ın cenazesi, cenaze namazının ardından Anadolu Hisarı Mezarlığı'na getirildi.

Aile kabristanındaki defin öncesinde Cemre Birand, torunu Umberto Birand'ın patiğini, Kuzey Irak'ın Erbil kentinden getirilen toprağı, Mehmet Ali Birand'ın umrede kullandığı havluyu ve bir demet çiçeği mezara bıraktı.

Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal da kendisine verilen sarı-kırmızılı takımın atkısını mezara koydu.

Mehmet Ali Birand'ın cenazesi, oğlu Umur Birand tarafından mezara indirildi. Oğul Birand'ın zaman zaman gözyaşlarına engel olamadığı görüldü.

Kur'an-ı Kerim okuyan İmam Fatih Savaş, yaptığı duada, şair Necip Fazıl Kısakürek'in ''Ölüm güzel şey, budur perde ardından haber/Hiç güzel olmasaydı ölür müydü Peygamber '' dizelerine yer verdi.

Anadolu Hisarı Mezarlığı'ndaki cenaze törenine Birand'ın ailesi ve yakınlarının yanı sıra Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de katıldı.

'Öldüğünüzü bence hissetmiyorsunuz'