Battlestar Galactica’da dördüncü sezonun ilk yarısı, kahramanlarımızın Saylonlarla işbirliği yaparak dünyaya varmalarıyla sona ermişti. Ancak indikleri gezegende gördükleri manzara hiç de iç açıcı değildi. Mahvolmuş bir dünya vardı karşılarında. Ne Saylonlar ne de insanlar efsanelerde anlatılan güzel, elverişli gezegenin bu hale gelmesine anlam verememişti. Kahramanlarımızın bu sorunun cevabını öğrenmeleri uzun sürmeyecek.

İlk 12 bölümün ardından ara veren dizinin dördüncü sezonu, nefesinizi kesecek bir bölümle ABD'nin hemen ardından CNBC-e ile Türkiye'de de kaldığı yerden devam ediyor. Üstelik uzun süredir kafaları kurcalayan “Son Saylon kim?” sorusu da 10 Mayıs’ta izleyeceğimiz ilk bölümde cevap bulacak.

Ancak cevaplarını bulacak birçok soruya dizinin finaline yaklaştıkça yenileri eklenecek. Ama önce bu ay izleyeceğimiz bölümlerde nelerle karşılaşacağız, onları aktaralım.

10 Mayıs'tan itibaren Pazar 21.00'de CNBC-e'de...

SONUN BAŞLANGICI

Battlestar Galactica’nın final sezonunda ikinci yarı soluk soluğa bir tempoyla başlıyor. Saylonlarla işbirliği yaparak Dünya’ya ayak basan kahramanlarımız mahvolmuş bir gezegenle karşı karşıya.

Battlestar Galactica’da dördüncü sezonun ilk yarısı, kahramanlarımızın Saylonlarla işbirliği yaparak dünyaya varmalarıyla sona ermişti. Ancak indikleri gezegende gördükleri manzara hiç de iç açıcı değildi. Mahvolmuş bir dünya vardı karşılarında. Ne Saylonlar ne de insanlar efsanelerde anlatılan güzel, elverişli gezegenin bu hale gelmesine anlam verememişti. Kahramanlarımızın bu sorunun cevabını öğrenmeleri uzun sürmeyecek. İlk 12 bölümün ardından ara verdiğimiz dizinin dördüncü sezonu, nefesinizi kesecek bir bölümle kaldığı yerden devam ediyor. Üstelik uzun süredir kafaları kurcalayan “Son Saylon kim?” sorusu da 10 Mayıs’ta izleyeceğimiz ilk bölümde cevap bulacak. Ancak cevaplarını bulacak birçok soruya dizinin finaline yaklaştıkça yenileri eklenecek. Ama önce bu ay izleyeceğimiz bölümlerde nelerle karşılaşacağız, onları aktaralım.

SON SAYLON KİM?

Sezon arası öncesi izlediğimiz son sahnede gördüğümüz manzara, kahramanlarımızın indikleri gezegende daha önce bir felaketin yaşandığına işaret ediyordu. Bunun nükleer bir felaket olduğunu Komutan Adama ve diğer Galactica mensuplarının anlaması uzun sürmeyecek. Saylonlar içinse bastıkları bu yeni topraklar daha fazlasını ifade ediyor. Öncelikle bu yeni gezegen onların geçmişlerini hatırlamalarını sağlayacak. Özellikle, şimdilik dördünü tanıdığımız “Son Beşli” üzerinde oldukça etkili olacak bu yeni “Dünya”. Son Saylon’un kim olduğunu da onların geçmişteki bazı olayları hatırlaması neticesinde öğreneceğiz.

YENİ DÜNYADA ESKİ HESAPLAŞMALAR

Bu ay izleyeceğimiz dört bölüm kendi içinde bir bütünlüğe sahip. İnsan ırkı, umut bağladıkları Dünya’nın yaşamaya elverişli olmaması sonucunda büyük hayal kırıklığına uğrayacak. Bunun oldukça sancılı bir süreç olacağı ise aşikar. Öncelikle Saylonlarla sağlanan uzlaşma ve dünyayı birlikte bulma girişiminin insanlar arasında anlaşmazlıklara sebep olacağını belirtelim. Her zaman Başkan Roslin ve Komutan Adama’nın karşısında yer alan Tom Zarek’in yanına çekeceği bazı subaylarla darbe girişiminde bulunacak olması ve Galactica’nın yönetimini ele geçirmek istemesi biz izleyiciler için çok da şaşırtıcı bir gelişme değil.

DÖRT UNUTULMAZ OLAY

HİKAYENİN BAŞLANGICI CAPRICA’DA
Battlestar Galactica tutkunları sevdikleri dizinin sona erecek olmasına artık üzülmeyecekler. Zira dizinin yapımcıları hikayenin başlangıcını anlatan yeni bir projenin hazırlıklarına başladı bile. Caprica adını taşıyan yeni dizi Battlestar Galactica’da izlediğimiz serüvenin 50 yıl öncesine uzanacak. Adama ve Graystone ailelerine odaklanan bu yeni dizide Saylonların nasıl yaratıldıkları da ortaya çıkacak.

CNBC-e DERGİ (Mayıs 2009 )

Özel poster eki, CNBC-e Dergi Mayıs sayısı ile herkese hediye. Poster eki sayesinde Prison Break, Heroes, Gossip Girl, Chuck, Desperate Housewives ve 24 gibi dizilerin görselleriyle odanızı süsleyebilirsiniz. Battlestar Galactica'da sonun başlangıcı, Prison Break'te final bölümleri, Chuck'a Saylon koruması, Heroes'ta kahramanların buluşması ve Jack'in kadınları... CNBC-e dizi ve filmleri ve e2 programları hakkında her şey CNBC-e Dergi’de. Wolverine, Star Trek ve Milk... Vizyona giren filmler ve raflardaki DVD’ler... Bu ay sinemayı yine FİLM Dergisi'nden takip edeceksiniz.