Kalp yetmezliği sebebiyle dün vefat eden Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan’ın siyasal ittifak peşinde olduğu öğrenildi.

Erbakan’ın ölümünün ardından konuşan Abdüllatif Şener, Yaşar Okuyan ve Tansu Çiller ittifak çalışmaları yaptıklarını açıkladı.

28 Şubat sürecinde koalisyon ortağı olan eski başbakanlardan Tansu Çiller, “Son zamanlarda bize de haber yolladı. Demokrat Parti çerçevesinde bir araya gelir miyiz gelmez miyiz gibi bir takım tartışmalara ışık tuttu. Bunlara enerji kattı. Dolayısıyla davasına olan inancını sonuna kadar gördük. Bu direnci 28 Şubat'ta da görmüştük" dedi.

Türkiye Partisi Genel Başkanı Abdüllatif Şener ise, “Kendileri Türkiye'de iyi şeylerin olmasını istedi. Ülkemizin güçlü ve büyük bir ülke olması için siyaset mücadelesi vermiştir. Siyasette ekol olduğunu da ortaya koymuştur" dedi.

Şener hastanede kalabalık olmaması için taziyelerin Saadet Partisi'nde alınacağını açıkladı.

ŞENER: İTTİFAK ÜZERİNE KONUŞUYORDUK
Şener, en son görüşmelerinde de ittifaklar üzerine konuşuklarını ifade etti.

NTV'de görüşlerini açıklayan Şener, Erbakan'ın siyasete yaptığı katkının bir üniversiteye benzetilebileceğini söyledi.

Şener, "Onun tavsiyelerinden, onun siyaset yönteminden büyük ölçüde yararlandım. Liseden beri kendini izledim.

Milli Nizam Partisi'ni anlatmak için Sivas'a geldiği zamandan beri kendisini izleyerek zaman zaman hareketlerine katıldım.

REFAHYOL son 20 yılın en önemli iktidarıydı. Vatandaşların gelir düzeyinin yükseldiği, denk bütçenin olduğu bir dönemdi. Tüm gelir grupları kendilerine sağladıkları açısından çok başarılı görmektedir.

54. REFAHYOL hükümetinin kuruluşundan önce Refah Partisi ile Doğru Yol Partisi arasında bir olağanüstü durum olması halinde ilk yılın sonunda Erbakan'ın görevden ayrılacağı ve seçimlerin bir yıl sonra olacak şekilde bir plana geçilmesi kararlaştırılmıştı.

28 Şubat'taki olaydan sonra dönemin Cumhurbaşkanı Demirel DYP Genel Başkanı Tansu Çiller yerine bir başkasına hükümeti kurma görevini verince bu durum oluştu.

Siyasi mesajlarını kamuoyundaki her insanın algılayacağı şekilde ileten bir lider olmuştur. Erbakan hocayı izleyenler bunu görmüştür. Siyaset yaparken kendi insanını üzecek bir, kendisine karşı olanları bile üzecek bir söz söylememeye dikkat ederdi."

OKUYAN: BUGÜN GÖRÜŞECEKTİK
Eski Çalışma Bakanı Yaşar Okuyan da, “Yarın (bugün) Erbakan'ı ziyaret etmeyi düşünüyordum. Tam 40 yıl önce 1968'lerde tanıştık. Birinci ve İkinci Milliyetçi Cephe hükümetlerinde birlikte çalıştık. Sonra da tutukevinde 11 ay birlikte kaldık. Çok ilginç bir hukukumuz vardı.

Dava insanıydı. İnandıklarından dönmezdi ve espriliydi. Ona, 'Seninkiler ülkeyi maffediyor, neden iyi hoca olmadın' dediğim zaman bana, 'Bunlara verdiğim okusun çalışsın diye verdiğim kitapların arasına çizgi roman koymuşlar, nereden bileyim' cevabını vermişti.

İttifak çalışmalarımız vardı. 2007 seçimlerinde de ittifak olmalıyız demişti.

Bir gönül insanıydı. Son nefesine kadar siyasetten kopmadı."