“Ergenekon” soruşturmasını yürüten özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz'ün talebi üzerine gazeteci-yazar Soner Yalçın’ın imtiyaz sahibi olduğu Oda TV internet sitesinin merkezine operasyon düzenlendi.

Polis ekipleri, sitenin merkezinde arama başlattı. Polis, Hürriyet gazetesi yazarı Soner Yalçın ile Barış Terkoğlu, Ayhan Bozkurt, Barış Pehlivan'ın ev ve işyerlerinde de arama yapıyor.

Bu arada mahkeme Soner Yalçın, Barış Terkoğlu, Ayhan Bozkurt ve Barış Pehlivan'ı gözaltına alınmasına karar verdi.

Evi aranan Oda TV Haber Müdürü Barış Terkoğlu'nun avukatı Serkan Günel, operasyonla ilgili olarak şunları söyledi:

"Salonda toplanmışlar, aramaya kitaplıklardan itibaren başladılar. Arama kararını gösterdiler. Evde Barış Terkoğlu ve eşi var. 'Ergenekon' terör örgütü üyeliği ve bu kapsamda halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek suçlaması var."

GAZETECİ ARKADAŞLARINDAN DESTEK
Yalçın'ın gazeteci arkadaşları Hakan Aygün ve Oray Eğin villanın önüne gelerek bilgi almaya çalıştı. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hakan Aygün, "Sanırım bir yayınla ilgili. Umarım öyledir" diye konuştu. Aygün, Soner Yalçın'la ilgili ulusalararası gazetecilik örgütlerinin de harekete geçtiğini söyledi.

CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal da villaya geldi. Soner Yalçın'la sabah yüz yüze görüştüğünü söyleyen Soysal, daha sonra da aramaların yapıldığı villaya girdi.