Soner Yalçın tutuklandı

Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan Odatv'nin sahibi Soner Yalçın ve iki yöneticisi, savcılık sorgularının ardından sevk edildikleri nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandılar.

Haberler 17.02.2011 - 19:26

Soner Yalçın tutuklandı

Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve poliste susma hakkını kullanan odatv internet sitesinin imtiyaz sahibi Soner Yalçın ve 3 yöneticisi, İstanbul Adliyesi'nde savcılara ifade verdiler.


Dün sabah saat 10.30 başlayan sorgulama sonunda, Ayhan Bozkurt savcılık tarafından serbest bırakılırken, ilk olarak Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ve Haber Müdürü Barış Terkoğlu, gece yarısından sonra da Soner Yalçın tutuklanmaları istemiyle nöbetçi 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildiler.

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz tarafından sorgulanan ve 'Ergenekon örgütüne üye olmak', 'Halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek' ve 'Devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri elde etmek ve yayınlamak'la suçlanan Yalçın ile birlikte Pehlivan ve Terkoğlu da mahkemece tutuklandılar.

Sorgulamalarda odatv'nin yaptığı haberlerle ve 1.5 yıldır teknik takipte olan yöneticilerin yaptıkları görüşmelerle ilgili sorular yöneltildiği, ayrıca, yöneticilerin bazı Ergenekon sanıklarıyla mektuplaştıkları ve Ergenekon sürecini etkilemeye yönelik yayın yaptıkları iddia ediliyor.

Öte yandan, adliyede dün yaşanan bir başka gelişme de Bedrettin Dalan'ın başvurusunun reddedilmesi oldu. Dalan, tutuklama olmaması durumunda Türkiye'ye dönebileceğini belirtmişti. 13. Ağır Ceza Mahkemesi bu başvuruyu reddetti.

Sayfa Yükleniyor...