Sönmez: Kurşundan çok tekme canımı acıttı

Kars’ta saldırıya uğrayan kalp cerrahı Bingür Sönmez, olay sırasında refleksle hareket etmesi nedeniyle göğsüne gelen kurşunun saatinin kılıfına çarptığını söyledi. Sönmez, “Kurşunlar canımı acıtmadı ama bir üniversite öğrencisinin tekme atması canımı çok acıttı” dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 03.09.2014 - 13:02

Sönmez: Kurşundan çok tekme canımı acıttı

Kars'ın Sarıkamış ilçesinde uğradığı silahlı saldırıda yaralanan Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez, görev yaptığı hastanede açıklama yaptı.

Sarıkamış Şehitleri için düzenlenen törenlerine katılmak için gittiği kente uğradığı saldırıyı şöyle anlattı:

"Sarıkamış ziyaretimiz sırasında anlamını hiç bilemediğim menfur bir saldırıya uğradım. Özel hiçbir husumetim olmayan eski Sarıkamış Belediye Başkanı Sayın İlhan Özbilen tarafından atılan 4 kurşunun ikisinin vücuduma isabetiyle hayati şekilde yaralandım.

Hayatımı, saldırganı kısa sürede etkisiz hale getiren 3 AKUT elemanına, hemen olay yerinde bana müdahale eden 3 değerli meslektaşıma ve Sarıkamış Devlet Hastanesiyle Kafkas Üniversitesi Hastanelerindeki değerli meslektaşlarıma borçluyum."

YAŞADIĞIM OLAY BİR MUCİZE’
Yaşadığı olaydan kurtulmasının tıbben bir mucize olduğunu dile getiren Sönmez, "Bu mucizeye, yaptığım iyiliklerin, kurtardığım hayatların vesile olduğunu söylüyorlar. Bence bu olay ancak şehit ve şühedanın himmetiyle gerçekleşmiştir" diye konuştu.

'O TEKME CANIMI DAHA ÇOK ACITTI'
Ameliyatlarına devam edeceğini belirten Sönmez, “Sarıkamış Şehitleri'ne hizmette hiç kusur yapmadan devam edeceğim. Bugün MOBESE görüntüleri YouTube'ye düştü. Bana atılan 2 kurşun canımı acıtmadı ama kendini bilmez üniversite öğrencisinin gelip bana tekme atması çok canımı acıttı” dedi.

'SAATİMİN KILIFINA ÇARPTI'
Olay sırasında refleks olarak yüzünü kapattığını belirten Sönmez, “Karşınız bir anda elinde silah olan bir insan, kendinizi koruma refleksine giriyorsunuz. Zaten onu yapmamış olsam kurşun çelik, titanyum saatimin kılıfına çarptı ve göğsüme gelmedi. Oradan yere düştü. Bu mesafe çok az. Eğer o refleksi yapmasaydım kurşun delip geçip göğsüme gelecekti" dedi.

'TAMAMEN KİŞİSEL HUSUMET'
Sönmez, eski başkanın yeniden aday gösterilmemesi nedeniyle bu saldırdığı gerçekleştirdiği iddialarının hatırlatılması üzerine şöyle konuştu:

“Ortada kaybedilmiş bir seçim var. Aslında kaybedilmiş bir seçim yok. O dönemki parti başkanımızın bir uygun görmesi var. Bu aday iki dönem belediye başkanlığı yapmış bugünkü Cumhurbaşkanımız, o dönemki parti genel başkanımız arkadaşımıza demiştir ki, 'sen iki dönem bu görevi yaptın, artık bu kardeşimiz devam etsin' demiştir. Bunun benim sayemde olduğunu tahmin ederek böyle husumet yaratılmıştır.

Şahısla ilgili hiçbir kişisel husumetim yoktur. Eğer yöreme hizmet yapmak için bana sorulmuşsa ve fikrimi söylemişsem bu da benim demokratik hakkımdır. Hiçbir etnik yapılanma, parti tartışması yoktur. Tamamen bir kişisel husumettir. Basit bir kurşunlama saldırısı olduğunu sanmıyorum. Adliye bunu ciddi şekilde çözecek."

'İKİ PARMAĞIMA İHTİYACIM VAR'
Çok riskli ameliyatlar yaptığı hatırlatılan Sönmez, "15 bin insana hayat verdim. Ömürlerini uzattım. Burada örnekleri var. Bir 15 bin daha sırada bekliyor. Allah bana ömür versin yeter ki. Sadece hastalarıma değil, o dağlarda şehitlere hizmet etmeye devam edeceğim. Neye ihtiyacım var biliyor musunuz? Şu iki parmağıma" diye konuştu.

Sönmez, olay sırasında ve sonrasında kendisini yalnız bırakmayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve çalıştığı hastanenin yöneticileri ile olay sonrası kendisi için çaba gösteren herkese teşekkür etti.

Sayfa Yükleniyor...