Sontag’ın günlükleri gün ışığına çıkıyor

Dünyaca tanınan ABD’li deneme ve roman yazarı, kuramcı, eleştirmen ve insan hakları savunucusu Susan Sontag’ın günlükleri Ocak’ta yayınlanacak.

Haberler 18.12.2008 - 20:10

Sontag’ın günlükleri gün ışığına çıkıyor

28 Aralık 2004’te hayatını kaybeden yazar ve aktivist Susan Sontag’ın günlükleri oğlu David Rieff tarafından yayına hazırlandı.

Üç bölüm halinde basılacak günlüklerde Sontag’ın 15 yaşında cinselliği keşfetmesi, evliliği, kariyeri, sevdiği kitapları ve daha birçok ayrıntı yer alıyor.

“Yorgun olduğumda sevişmemeliyim. Yorgun olduğumu bilmeliyim. Ama bilmiyorum. Kendime yalan söylüyorum. Gerçek hislerimi bilmiyorum.”

Günlükte merak edilen bir başka şey ise Sontag’ın biseksüel ilişkileri. Yazarın medyada sıkça yer alan ünlü fotoğrafçı Annie Leibovitz’le olan ilişkisi dışında hayatında aktris Nicole Stephane ve yazar Maria Irene Fornes gibi kadınlar da olmuştu.

“Yaşlandığınızda, 45 ya da üstü, erkekler size ilgi duymayı bırakıyor. Ya da başka bir deyişle, benim ilgi duyduğum erkekler bana ilgi duymuyor. Ben genç bir erkek istiyorum. Güzelliği seviyorum. Ben yedi kere aşık oldum. Hayır, hayır aslında dokuz. Beş kadın, dört erkek...” (Bir röportajından)

Eserleri 32 dile çevrilen Sontag’ın Türkçe’ye çevrilen kitaplarından bazıları şöyle: ‘Başkalarının Acısına Bakmak’, ‘Amerika’da’, ‘Metafor Olarak Hastalık, Aids ve Metaforları’, ‘Rüyalarının Esiri’, ‘Ölüm Tüneli’, ‘Yanardağ Sevgilim’, ‘Alice Yatakta’, ‘Ben Vesaire’.

Sayfa Yükleniyor...