Sony açıkladı: 10 bin çalışan işten çıkarılıyor

Sony elektronik eşya şirketi "yeniden yapılanma" diye adlandırdığı önlemler çerçevesinde 10 bin kişiyi işten çıkaracağını açıkladı.

Haberler 12.04.2012 - 10:33

Sony açıkladı: 10 bin çalışan işten çıkarılıyor

Salı günü Sony yıllık zararının daha önceki tahminlerinin iki katına çıkarak 6,4 milyar dolar olacağını öngörmüştü. Önlemler şirketin yeni yöneticisi Kazuo Hirai tarafından düzenlenen bir basın toplantısında açıklandı.

Sony televizyonda Güney Kore'den Samsung ve LG ile, telefonlar ve müzik dinleme aletlerinde ise Apple ile rekabette zorlanıyor. Şirket 10 bin kişilik tensikatı önümüzdeki 12 ay içinde gerçekleştirmek istiyor.

ÇEŞİT DE AZALACAK
İşten çıkarılacakların sayısına firmanın satılan birimlerinde çalışanlar da dahil. Sony bundan sonra üç alana odaklanacağını bildiriyor: Dijital görüntüleme, oyun konsolları ve taşınır elektronik aletler.

Yeniden yapılanma adını verdiği adımlar işten çıkarmalar da dahil şirkete içinde bulunulan mali yılda 926 milyar dolara malolacak. Şirketin açıklamasında, "Sony'nin kuvvetli yanlarından güç alan süratli karar yaklaşımıyla, şirketimiz elektronik eşya üretimini canlandırıp büyütmeyi, yeni değerler yaratmayı hedeflemektedir" deniyor.

SHARP DA ZARARDA
Sony'nin televizyon kısmı yılda yaklaşık 20 milyon televizyon satmasına rağmen, son sekiz yıldır sürekli zarar ediyor. Sony buna karşı önlem olarak ürettiği model sayısını 2013 itibariyle yüzde 40 oranında azaltma yoluna gidiyor.

Sony'nin rakiplerinden Japon Sharp da zararda. Şirket bu yıl yaklaşık 4,7 milyar dolar zarar bekliyor.

Sayfa Yükleniyor...