Elektronik devi Sony, 11 Mart'taki depremden sonra başlayan elektrik kesintileri nedeniyle Japonya'daki bazı fabrikalarında üretime ara vereceğini duyurdu. Şirket enerji tasarrufu için yaz aylarında çalışanlarını iki hafta izne çıkaracağını açıkladı.

Depremde nükleer ve termik santrallerin zarar görmesi nedeniyle sık sık elektrik kesintileri yapılıyor. Hükümet geçen hafta enerji tasarrufu hedeflerini açıklamış ve fabrikalardan üretimi kısmasını istemişti.

Yazın enerji tüketiminin artması nedeniyle sorunun önümüzdeki aylarda daha da ağırlaşmasından endişe ediliyor. Bu nedenle şirketler bir yandan üretim seviyelerini korumaya çalışırken diğer yandan elektrik tüketimini azaltacak önlemlere başvurmak zorunda kalıyor.

Sony Sözcüsü Geroge Boyd, BBC'ye yaptığı açıklamada, "Tüketimi azaltmak için çalışanlarımızı ikişer hafta süreyle izne çıkarmayı, çalışma saatlerimizi değiştirmeyi planlıyoruz" dedi.

PARÇA SIKINTISI
Japonya'daki deprem ve tsunami felaketinin imalat sanayinde etkisi, bir süredir daha fazla hissediliyor. Üreticiler, elektrik kesintilerinin yanı sıra, parça sıkıntısı da yaşamaya başladı.

Japon otomotiv devi Toyota, Japonya'daki fabrikalarının çoğunda üretimi durdurdu. Şirket Kuzey Amerika ve Avrupa'daki üretimi de kısma kararı aldı. Nissan ve Honda da fabrikalarında üretimi yavaşlatmak zorunda kaldı.

Japonya hükümeti, dün, enerji sorununun ekonomik büyümeye zarar verebileceğini açıklamıştı.