Sony, PS3'ü kıran korsanı affetti ama...

Ünlü hacker George Hotz'a karşı açtığı davayı geri çeken Sony, ondan bazı sözler almayı da ihmal etmedi.

12.04.2011 - 10:12

Sony, PS3'ü kıran korsanı affetti ama...

Geohot rumuzlu ve pek şöhretli hacker George Francis Hotz, PS3 kodlarını kırdıktan sonra kendisini dava eden Sony tarafından ‘affedildi’. Wired’ın iddiasına göre Sony, davayı geri çekme karşılığında Hotz’un bir daha hiçbir Sony ürününün kodlarını kurcalamayacağına ilişkin genç adamdan yazılı söz aldı.

Kodlarını çözerek PS3’e korsan oyunların veya Linux tabanlı açık işletim sistemlerinin yüklenebilmesini sağlayan 21 yaşındaki Hotz, buna ilişkin jailbreak şifrelerini ve yazılım gereçlerini geçtiğimiz Ocak ayında internette yayımlamıştı. Sony de zaman kaybetmeden telif yasalarının işletilmesi için mahkemeyi devreye soktu ve 3 ay uğraştıktan sonra yargıcı davanın açılması konusunda ikna etti.

Davanın sonuçlanması halinde Hotz’u büyük para, ve belki de hapis cezası bekliyordu. Ancak teknoloji meraklısı olan ve açık kaynak kodlu sistemleri destekleyen çevrelerin büyük sempatisini kazanan Hotz, Sony tarafından ‘affedildi’ ve taraflar dün bir uzlaşmaya imza attı.

San Fransisco Federal Mahkemesi’nin kontrolünde imzalanan anlaşmaya göre Sony Hotz aleyhindeki davayı geri çekecek, Hotz da bunun karşılığında hiçbir Sony ürünün kodlarına dokunmayacak, cihazları veya yan ürünlerini sökmeyecek, kodlarla ilgili tahmin veya yorum yapmayacak.

Hotz anlaşma şartlarını ihlal ederse, ne kadar minör olursa olsun, ihlal başına 10 bin dolar ödeyecek. Wired’a konuya ilişkin bir e-posta gönderen Hotz, “Anlaşma gereği bu konuda konuşamam. Ama şunu söyleyebilirim ki, ne şekilde olursa olsun sansüre karşıyım” ifadelerini kullandı.

ABD’de yıllar önce iPhone’u ‘jailbreak’ yaparak operatör kilidini kıran Hotz, birden bire uluslararası şöhrete kavuşmuştu. Yasadışı sayılmayan bu tür jailbreak sayesinde pek çok kişi telefonlarını farklı operatörlerde kullanabilir, Apple’ın onay vermediği uygulamaları yükleyebilir olmuştu.

Hotz, jailbreak yaptığı ilk iPhone’unu (8GB) Certicell firmasının kurucusu Terry Daidone ile bir Nissan 350Z ve üç adet 8GB iPhone karşılığında değiş tokuş etmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...