Sony ve Samsung'dan 'paylaşımcı' kameralar

Samsung, kullanım kolaylıklarıyla ön plana çıkan iki yeni video kamerasını Türkiye pazarına sunuyor.

26.01.2011 - 09:49

Sony ve Samsung'dan 'paylaşımcı' kameralar

Sosyal paylaşım ağlarının popülaritesi arttıkça, onlara hızlı erişim özelliği taşıyan ürün grupları da çeşitleniyor. Akıllı telefonlar dışında fotoğraf ve videoları anında sosyal paylaşım ağlarına gönderen gruplar arasında elbette kameralar ilk sırada. Kompakt makine segmentlerinde dünyada ilk üçte yer alan iki firma, Sony ile Samsung, yeni mini-video kameralarını Türkiye'de piyasaya veriyor.

Sony’nin Bloggie mini video kamera serisi, giriş seviyesindeki Touch, Duo ve 3 boyut destekli Bloggie 3D modellerinden oluşuyor. Makinelerde Full HD 1920x1080p MP4 video ve 5 megapiksellik fotoğraf çekmek mümkün.

Sony’nin bütün HD kameraları, sabit özellikli tuşlarla çalışıyor. İnce ve şık görünümlü bu cihazlar, kolay, pratik çekim ve paylaşım için donanım, yazılım ve kesintisiz entegrasyonu sosyal ağ servisleri ile birleştiriyor. Serideki pek çok özellik arasında, zayıf ışıkta daha az grenli fotoğraflar yaratan Exmor CMOS sensörü, dikey ve yatay çekim yapmak ve izlemek için grafik kullanıcı arayüzünü (GUI) otomatik olarak ayarlamak amacıyla serbest çekim ve oynatma, video çekerken fotoğraf çekmeye de imkan veren Dual Record (Çift Kayıt), 10cm mesafeye kadar keskin şekilde otomatik odaklanmayı sağlayan Auto Macro sayılabilir.

Bloggie'lerde ayrıca SteadyShot görüntü sabitleyici, pozlamayı otomatik olarak düzelterek yüzleri iyileştirmek için Face Detection (Yüz Bulma) teknolojisi, kolay şarj etmek ve bir bilgisayara bağlamak için entegre bir USB kolu, dahili bellek, yerleşik yeniden şarj edilebilir pil, gömülü Bloggie yazılımı ve HD TV’nize bağlantı için HDMI çıkışı bulunuyor.

Dünyanın ilk HD 3D cep kamerası olan Bloggie 3D MHS-FS3 ise, 3D veya 2D video ve fotoğrafları yakalamak için iki lens, iki görüntü sensörü, stereo mikrofon ve yerleşik LED ışığıyla geliyor. Çekilen görüntüler, kameranın 2.4 inçlik LCD ekranında gözlüksüz olarak veya Sony’nin yeni duyurduğu BRAVIA KDL-HX820 gibi 3D özellikli herhangi bir HD TV’de 3D gözlükler kullanılarak 3D olarak oynatılabiliyor. 8 GB dahili belleğe sahip olan MHS-FS3, 2011 Nisan’ında hazır olacak.

Sony’nin Bloggie™ taşınabilir HD kamera serisi ayrıca, Bloggie™ Duo MHS-FS2 adlı çift ekranlı bir seçenek de sunuyor. İnce kamera, kendinizi ve başkalarını Full HD video veya 5.1 megapiksellik fotoğraflarda görüntülemek için eğlenceli yeni yollar sunmak amacıyla arkada 2.7 inç ve önde lensin altında 2.0 inç olmak üzere iki canlı LCD ekrana sahip. 4 GB dahili belleğe sahip olan ve yerleşik bir LED ışığı da bulunan Bloggie™ Duo, dört farklı renk seçeneği ile Mart ayında satışa sunulacak.

Paylaşım özelliğine gelince, ister PC ister bir Mac kullanıcısı olun, bir sonraki online bağlantınızda kolayca yüklenmek üzere yayınlamak istediğiniz klipleri ve resimleri etiketlemek için “Share it Later” (Sonra Paylaş) fonksiyonu bulunuyor. Elbette 'hızlı paylaşma' iddiasında olan makinelerin en azından wifi bağlantısı olması beklenirdi ama 'sonra paylaş' fonksiyonu da en azından Facebook ve Flickr gibi ortamlara fotoğraflar kesip biçip yükleme işlemini oldukça kısalttığı için faydalı. Aşağıdaki Samsung'lar için de aynı şey söylenebilir.

SAMSUNG, HMX'LERLE YARIŞTA


Samsung HMX-P300 Samsung HMX-P300

Samsung da, 2011 senesi ürün portföyünde yer alan en yeni iki 'paylaşımcı' kamera modelini pazara sunuyor. Full HD özellikli HMX-P300 ve HMX-P100'ün, aileleri ve arkadaşları ile çektikleri videoları paylaşmayı seven ve bu videoları internete yüklemek isteyenler için tasarlandığı belirtiliyor.

Ürün bülteninde moda çizgilere sahip, cep boyunda, uygun fiyatlı olduğu belirtilen modeller, 5M BSI CMOS sensörü kullanıyor. Bunun, teorik olarak, düşük ışıklı mekanlarda normal video çekimi ve HD kalitede çekimini önemli düzeyde iyileştirmesi bekleniyor. Ancak bu özellik sadece P100’de yer alıyor.

HMX-P300 ve HMX-P100 modelleri ayrıca, çektikleri videoları hızlı ve kolay bir şekilde internete yüklemek isteyenler için de ideal. Tek Dokunuşla Paylaşma özelliği ile kullanıcılar, video dosyalarını yüklemek istedikleri internet sitesini video kameralarının LCD ekranından seçebiliyor. Her iki kamerada da gelişmiş Intelli-Studio 2.0 yazılımı önceden yüklenmiş olarak yer alıyor. Bu şekilde de PC’ye bağlanmak ve PC üzerinden anında paylaşım işlemine başlamak da çok kolay oluyor.

HMX-P300 modeli, 3x Optik Zum ve Pivot Kayıt Modu ile her açıdan video çekimini kolay hale getirmek için özel olarak uyarlandı. Bu özellikler kullanıcının konser, spor etkinlikleri gibi dinamik ortamlarda daha fazla detayı daha mükemmel şekilde yatay ya da dikey kareler halinde çekmelerine olanak sağlıyor.

3x Optik Zum, kullanıcının hareket halindeyken de net ve parlak şekilde detayları çekebilmesini mümkün kılıyor; böylece anlık çekimlerde dahi video kalitesinden ödün verilmiyor. 3” boyutundaki 230K piksel dokunmatik LCD ekran, kendi etrafında dönebilme özelliği ile kullanıcıya çekecekleri yer/kişiyi net şekilde görebilmelerini mümkün kılmak için birden çok çekim açısı sunuyor. HMX-P100’de de 80 derece görüş açısına sahip LCD ekran bulunuyor. Bu ekran sayesinde kullanıcı kamerasını elinde nasıl tutarsa tutsun, daima net görüntüler elde edebiliyor. Her iki video kamera da, aynı zamanda fotoğraf makinesi görevi görüyor. HMX-P300’ün 8M Piksel, GMX-P100’ünde 5M Piksel fotoğraf çekim özelliği bulunuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...