Sony'nin dört ülkedeki siteleri çökertildi

Japon elektronik devi Sony bilgisayar korsanlarının bir dizi yerel sitesine daha saldırı düzenlediğini açıkladı.

25.05.2011 - 15:25

Sony, Kanada'daki Sony Ericsson sitesine düzenlenen saldırı sonucu iki bin kadar kullanıcının kişisel bilgilerine ulaşıldığını duyurdu. Bu bilgiler daha sonra bir başka internet sitesinde yayınlandı.

Yunanistan'da faaliyet gösteren eğlence ağırlıklı Sony Music Entertainment sitesinden ise 8 bin 500 kullanıcının bilgileri çalındı. Sony, elde edilen bilgiler arasında e-posta adresleri, şifreler ve telefon numaralarının olduğunu duyurdu. Pek çok site, giriş yapabilmeleri için kullanıcılardan isim, adres, erişim telefonu gibi bilgiler istiyor.

Bununla birlikte, şirket ulaşılan veriler arasında kredi kartı bilgilerinin olmadığını söyledi. Şirket her iki sitenin de üçüncü taraflara ait hizmet sunuculardan faydalandığını ve Sony'nin ana şebekesine bağlı olmadıklarını söyledi.

Geçen ay, korsanların Sony şebekelerine düzenlediği saldırılar sonucu ise 100 milyon kadar Sony kullanıcısının bilgilerine ulaşılmıştı.

Şirketin sözcüsü George Boyd, BBC'ye korsanların ayrıca Endonezya'daki Sony Music Entertainment sitesi ile Tayland'daki internet sitesine de girdiğini söyledi; ancak buradaki verilerin çalınmadığını kaydetti.

Sony saldırılar ardından dört siteyi de geçici olarak erişime kapattı. Şirket son saldırılar öncesinde, saldırıların operasyon gelirine 170 milyon dolarlık zarar olarak yansıyacağını duyurmuştu.

Hafta başında açıklanan verilere göre Japonya'daki deprem ve tsunaminin de etkisiyle Sony mali yıl için 3,2 milyar dolar net zarar bekliyor. Son gelişmeler ardından Tokyo borsasında Sony'nin hisse fiyatı yüzde 1,49 oranında geriledi.

Güvenliğine yönelen saldırılar, Sony'nin marka imajına ve ürünlerini "bulut bilişim" ağlarına dayandırma planlarına darbe indiriyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...