Gezi Parkı olaylarının ardından hükümet tarafından başlatılan Sosyal Medya'ya yönelik düzenlemenin yasak getirmeyeceği belirtildi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, sosyal paylaşım siteleriyle ilgili düzenlemenin, yasaklama olmadığını belirterek, "Sahte hesaplarla kişilerin hesap açmasının önüne geçilecek" dedi.

Konuyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bozdağ, "İftira ister Twitter'dan, ister Facebook'dan, ister haber sitelerinden ister televizyondan, meydandan nereden yapılırsa yapılsın bizim hukukumuza göre suçtur. Hakaret nereden yapılırsa yapılsın bizim hukukumuza göre suçtur. Suçu ve suçluyu övme hangi vasıtayla yapılırsa yapılsın bizim hukukumuza göre suçtur. İnsanları nefret temelli birbirinin karşısına dikmek, toplumu din, dil, sınıf ayrımı yaparak birbirinin karşısına dikmek, birbirine karşı suç işleyecek hale getirmek bizim şu anki mevzuatımızda da suçtur. Bunlarla ilgili zaten emniyet güçleri soruşturmaları yürütüyorlar, bunlarla alakalı işlemlerin hepsi yapılacaktır. O sitelerden yalan haberleri, iftiraları yayanlarla ilgili gereken adli tahkikat yapılıyor, bundan sonra da yapılmaya devam edecektir. Vuran, kıran, yakan, yıkanlarla ilgili de yine gereken soruşturmalar devam ediyor, devam edecektir" diye konuştu.

Sosyal medyada yapılacak düzenleme ile yapılmak istenenin Twitter, Facebook veya diğer sanal medyanın yasaklanması olmadığını vurgulayan Bozdağ, sözlerini öşyle devam ettirdi: "Yasaklama diye bir şey kesinlikle söz konusu değildir. Ama bu alanın kurallara bağlanması, bu alanda suç işleme özgürlüğünün olmadığının herkes tarafından bilinmesi ve bu alandaki suç ve cezalarla ilgili mevzuatımızda yer alan hükümlerden yetersizlikler varsa bunun cezaların caydırıcılığı ilkesi çerçevesinde yeniden gözden geçirmekten ibaret olacaktır."

Bu alanda çok fazla sahte hesap bulunduğunu, sahte hesap açılmasının da önüne geçileceğini bildiren Bozdağ, şunları kaydetti: "Birisi bir hesap açıyorsa o hesabı açanın o kişi olduğunu herkes ilecek. Son olaylara baktığımızda yüzbinlerce sahte hesap kişiler adına açılıyor, haberleri yok. O hesaplardan twitler atılıyor. İnsanların aleyhine kışkırtmalar yapılıyor. Bütün bunların önüne geçmek için, bu alanın doğru kullanılmasını temin için bir takım düzenleme çalışmaları vardır. Bunlar zamanı gelince kamuoyuyla paylaşılacaktır. Hem Türkiye'de hem uluslararası alanda bu konuda alınmış tedbirler nedir bunların incelemesi yapılarak gereken yapılacaktır."

Yasak gelmeyeceğini savunan AK Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik de önceki gün "Kimse bizden sürpriz de, yasaklama da beklemesin. Medeni ülkelerde bu iş nasıl kayıt altındaysa öyle olacak" açıklamasında bulunmuştu.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ise konuyla ilgili dün ''Siber suçlarla mücadele çalışması var. Sosyal medyayı kısıtlayıcı bir çalışma yok. Sokakta nasıl bir insan öldürmenin cezası varsa, sosyal medyada da işlenen suçun cezası vardır'' yorumunu yapmıştı.