Sosyal oyun pazarında Türkiye sürprizi!

Peak Games tahminlerine göre Türkiye, sosyal ağlarda oynanan oyunların oluştuduğu pazarda uçuşa geçecek.

Haberler 26.05.2011 - 16:42

Sosyal oyun pazarında Türkiye sürprizi!

Başta Facebook olmak üzere diğer sosyal medya mecralarının 'vatandaş' sayısı arttıkça, pek çok şirket bu büyük pazarlardan nasıl kar edebileceklerine kafa yormaya başladı bir süredir. Burada öne çıkan girişimlerden biri de bu mecralarda faaliyet yürüten sosyal oyun üretimi oldu.

Habertürk'te yer alan habere göre Oyun şirketi Peak Games, dünyada bu alanda hızlı büyüme göstereceğini tahmin ettiği ülkelerin başında 'yi görüyor. Wall Street Journal yazarı Nicholas Lovell, Türkiye'nin 28 milyon kullanıcısıyla dünyadaki en büyük dördüncü Facebook pazarı olduğunu söylüyor ve yakın gelecekte Türkiye'nin bu pazarda iştah kabartıcı bir konuma geleceğine dair öngörülere yer veriyor. Makaleden alıntılar aşağıda.

8 AYDA 10 MİLYON AKTİF KULLANICIYA ULAŞTILAR
Peak Games 2,5 milyon dolarlık başlangıç sermayesi ile Ekim 2010'da Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika pazarına yönelik sosyal oyunlar üretmek için kuruldu. 8 ay sonra, sahibi oldukları Facebook oyunlarında 10 milyon aktif kullancıya ulaştılar ve Almanya merkezli Eralbird risk sermaye şirketinin onlara 5 milyon dolarlık yatırım yaptığını duyurdular.

Peak Games dışında da başarı elde edenler var. Bir başka ücretsiz oyun şirketi olan Accel tarafından desteklenen Gameforge kullanıcılarının yaklaşık yüzde 10'unun Türkiye'de olduğunu söylüyor. Arama motoru tabanlı oyun üreten Bigpoint ve sosyal oyun şirketi Wooga için de durum benzer. eRepublik adlı arama motoru tabanlı oyun şirketinin CEO'su Alexis Bonte, " on iki ay önce, Türkiye bizim ilk 30 pazarımız içinde dahi değildi. Şu an ise beşinci sırada, şirketin diğer alanlarına göre bu bölgede 10 kat daha fazla büyüdü. Genellikle kredi kartı ile ödeme yapılıyor ve oyunumuzun Türkçe versiyonu bile yok."

Kullanıcıların yüzde 95'nin ücretsiz oynarken, onlarca, yüzlerce, hatta binlerce dolar harcayan yüzde 5'lik bir kesim tarafından sübvanse edilen ücretsiz oyun modellerinin ortaya çıkışı dinamiği değiştirdi diyor Wooga CEO'su Jens Begemann. " Doğru bir ödeme metodu ile iyi bir Türk oyunu Batı pazarındaki oyunlar gibi para kazandırabilir." diyor.

TÜRK PAZARI UÇUŞA GEÇECEK
Peak Games'in büyük hedefleri var. Şu an Facebook tabanlı 10 oyunları bulunuyor. Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Facebook pazarı şu an 55 milyon kullancıyı içeriyor ve 2015'lerde beş kat büyüyerek 250 milyona ulaşması öngörülüyor. Jens Begeman" Facebook kredileri ilgili hala bazı zorluklar var fakat Facebook bunları çözmek için çalışıyor. bu sorunu halletiklerinde, Türk pazarı gerçekten uçuşa geçecek."

Sayfa Yükleniyor...