"Soykırım" iddialarına karşı Meclis'ten ortak bildiri

Meclis'te grubu bulunan 4 siyasi parti, Avrupa Parlamentosu'nun "soykırım" kararını eleştiren ortak bir bildiri yayınladı.

NTV Haber 16.04.2015 - 18:16

"Soykırım" iddialarına karşı Meclis'ten ortak bildiri

Türkiye Büyük Millet Meclis'i sözde Ermeni soykırımı iddialarına karşı harekete geçti.

Meclis Başkanlığı, iddiaları reddeden ve Avrupa Parlamentosu’na (AP) yönelik eleştiriler getirilen bir taslak metin hazırlandı. 

Taslak, yapılan rötuşların ardından Meclis'te grubu bulunan dört siyasi partiye gönderildi.

Metin, AK Parti adına Mehmet Aydın, CHP adına Akif Hamzaçebi, MHP adına Yusuf Hallaçoğlu tarafından imzalandı.

Ankara'da olmayan HDP Grup Başkanvekillerinin imza atmasının ardından deklarasyon, kamuoyuna duyurulacak.

Deklarasyonda AP kararı için "Her bakımdan fevkalade talihsiz buluyor ve esefle karşılıyoruz" denildi.

Kararın şiddetle kınandığı belirtilen bildiride ayrıca şu ifadeler yer aldı:

"TBMM olarak Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nun 1915 olayları konusunda 15 Nisan 2015 tarihinde kabul ettiği kararı, her bakımdan fevkalade talihsiz buluyor ve esefle karşılıyoruz" denilen açıklamada, Avrupa Parlamentosu'nun Osmanlı İmparatorluğu'nun tüm İmparatorluk halkı için trajik olan bir dönemine yönelik seçici ve tek taraflı yaklaşımını bir kez daha ortaya koyduğu, Birinci Dünya Savaşı koşullarında Anadolu'daki tüm halkların çektiği acıya duyarsız kalarak sadece Ermenilerin acılarını yücelttiği bu yakışıksız kararın, kabulünün mümkün olmadığı ve yok hükmünde bir karar olduğu vurgulandı. 

Bu kararıyla Avrupa Parlamentosu'nun, Avrupa Birliği adına hukuka aykırı şekilde adeta yargılama yetkisini eline alarak, Türkiye'ye ilişkin tarihsel gerçekle bağdaşmayan haksız suçlamalarda bulunduğu ve kanaat üzerinden insafsızca hüküm verdiği ifade edilen açıklamada şunlar kaydedildi:

"Parlamentonun, kendini tarihçilerin ve uluslararası mahkemelerin yerine koyarak tarih yazması ve soykırım gibi çok ciddi bir suç hakkında hüküm vermesi, hem insan haklarını, hem adaleti, hem de tarih ve hukuku hiçe sayması anlamına gelmektedir.

 Ermenilerin Birinci Dünya Savaşı sırasında, diğer Osmanlı İmparatorluğu vatandaşı herkes gibi yaşadıkları acıları paylaşmak tabiatıyla bir insanlık vazifesidir. Ancak bu acıları, evrensel değerleri göz ardı ederek ve uluslararası hukuku çarpıtarak, siyasi amaçlarla ve Türkiye karşıtlığı için istismar etmek kesinlikle kabul edilemez.

Avrupa Parlamentosu, çağrılarımıza rağmen, sorunu derinleştirmeyi tercih etmekte, konunun tarafsız ve bilimsel şekilde araştırılmasından kaçınan Ermeni tarafını bu yönde diyaloğa teşvik etmek yerine iki toplum arasındaki uçurumu daha da derinleştirmektedir.

Avrupa Parlamentosu'nun varoluş nedenini teşkil eden, savaş ve çatışma yerine barış, hoşgörü ve ortak geleceğin oluşturulması fikri hilafına benimsediği bu tarafgir yaklaşımı şiddetle kınıyoruz."

Avrupa Parlamentosu, 1915 olaylarına ilişkin, sözde Ermeni soykırımına dair karar tasarısını oy çokluğuyla kabul etmişti.

Kararda, Türkiye'ye geçmişiyle yüzleşmesi ve 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını kabul etmesi çağrısı yapılıyor.

Sayfa Yükleniyor...