Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Maslak Fatih Ormanı Camisi'nde kıldığı cuma namazının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı'na Suriye'nin başkenti Şam'ın Guta bölgesinde 1000'den fazla kişinin ölümüne neden olan kimyasal silah saldırısı iddiaları soruldu.

Konu ile ilgili BM'yi göreve çağıran ve yaşananların insanlık suçu olduğunu belirten Cumhurbaşkanı şunları söyledi:

''Suriye'de binin üzerinde insanın kimyasal silahlarla vahşice katledilmesi çok büyük bir insanlık suçudur. Bu manzaraları görüp de vicdanı sızlamayan, bu üzüntüyü kalbinin derinliklerinde hissetmeyen insan olan hiç kimse yoktur.

'İNSANLIK SUÇU'
Büyük bir insanlık suçudur. Bu katliamı yapanlar tarihte lanetle anılacaklardır ve öyle geçeceklerdir. Ama böyle de kalmayacaktır. Uluslararası hukuk nezdinde günü geldiğinde muhakkak bunun hesabını vereceklerdir.

Şu anda BM'nin uzmanları Suriye'de. Hiç bir engel çıkartılmadan bu uzmanlar muhakkak bölgeye gitmeli ve olup bitenlerle ilgili bütün bilgi ve raporlarını bütün dünya ile açıkça paylaşmalılar. Suriye'de yaşananlarla ilgili artık söylenecek söz kalmamıştır, artık fiili, somut adım atma zamanıdır.

Bunun için BM Güvenlik Konseyi'nde diplomatik manevra ve ayak oyunlarıyla bu işleri geçiştirmenin ve zamana yaymanın maliyeti de çok büyük olacaktır ve BM sistemini çökertecektir bu bütün insanlık vicdanında. Onun için somut adım atma zamanı gelmiştir.''

HÜSNÜ MÜBAREK'İN TAHLİYESİ
Cumhurbaşkanı Gül, Mısır'ın devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in tahliyesi konusunda ise şu değerlendirmeleri yaptı:

"Şimdi seçilmiş cumhurbaşkanı ve arkadaşlarının artık bir an önce serbest bırakılmasıyla ilgili hiçbir izah ileri sürülemez. O bakımdan Mısır'ın da içinde bulunduğu bu girdaptan çıkıp, geleceğe bakması gerekiyorsa, yapılacak iş şu anda seçilmiş cumhurbaşkanı ve bütün arkadaşlarının, tutukluların bir an önce serbest bırakılması ve Mısır'da en erken, kimseyi dışlamadan, yani İhvan
dediğimiz siyasi oluşumu dışlamadan Mısır halkının milli iradesinin sandığa yansıyacağı seçimleri yapmaktır."