Soylu: ABD, Türkiye'yi uyuşturucu geçiş güzergahı olarak belirledi

Uyuşturucuyla mücadeleyle ilgili açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ABD'nin Türkiye'yi bir uyuşturucu geçiş güzergahı olarak belirlediğini söyledi.

Anadolu Ajansı 08.11.2018 - 10:59

Soylu: ABD, Türkiye'yi uyuşturucu geçiş güzergahı olarak belirledi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara'da düzenlenen "Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı"na katıldı.

Burada açıklamalarda bulunan Soylu, ABD'yi hedef alarak şunları söyledi: 

"ABD'nin 5 bin, 10 bin, 15 bin tır silahı PYD'ye vermesi neyse, oluşturduğu terörizm neyse, çok net söylüyorum Türkiye'yi bir uyuşturucu geçiş güzergahı, bir hedef güzergah olarak belirleme anlayışı aynıdır, nesillerimize ve medeniyetimize karşı bir terörizmdir."

2017 yılında örgütlü şekilde uyuşturucu ticareti yapan gruplara dönük olarak 70, 2018’in 10 ayında ise şu ana kadar 68 operasyon yapıldığını söyleyen Soylu, "2017 yılından itibaren örgütlü uyuşturucu ticaretine bulaşmış üye ve yönetici seviyesinde 5 bin kişiye işlem yapıldı, halihazırda örgütlü uyuşturucu ticaretiyle ilgili 26 operasyon dosyası üzerinde çalışmalar devam etmektedir." dedi. 

OPERASYON VE TUTUKLU SAYISI

Soylu, geçen yılın ilk 10 ayına göre bu yılın ilk 10 ayında uyuşturucu operasyonu sayısının yüzde 29 arttığını, tutuklu sayısının ise yüzde 8,5 artışla 19 bin 466'a ulaştığını söyledi.

Torbacı denilen sokak satıcılarına karşı da ciddi bir çalışma içinde olduklarını belirten İçişleri Bakanı, "Bu yıl gerçekleştirdiğimiz 19 bin 466 tutuklamanın 16 bin 603 kişisi sadece sokak satıcısıdır..." şeklinde konuştu.

Soylu ayrıca, uyuşturucu ölümlerini 2017'deki 941 seviyesinden şu ana kadar 228'e düşürmeyi başardıklarını kaydetti.

İSTANBUL'DA DEV OPERASYON

Soylu, İstanbul İl Jandarma Komutanlığı'nın bonzainin ana maddesini bir operasyonla ele geçirdiğini belirterek, "Toplam 271 kilo. Bu ana maddeden 500 veya bin kilo üretim yapılabiliyor, sadece 1 kilosundan. Neredeyse 300 tona yaklaşacak bir bonzainin Türkiye'ye sevkiyatını arkadaşlarımız engellediler" dedi. 

"YÜZDE 80'İ PKK'NIN ELİNDE"

Terör örgütlerinin uyuşturucu satıp silah aldıklarını söyleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Özellikle PKK, Avrupa’daki uyuşturucu ticaretinin yüzde 80'ini elinde tutuyor ve örgütün uyuşturucudan elde ettiği gelirin yıllık 1,5 milyar dolar civarında olduğu değerlendiriliyor." şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...