Soyu tükenmekten kurtuldu

İber Yarımadası Vaşağı'nın soyu bundan birkaç yıl öncesine kadar tükenmek üzereydi. Ancak İspanya'daki Donana Milli Parkı görevlilerinin çabaları sayesinde kurtuldu.

Haberler 29.10.2010 - 07:50

Soyu tükenmekten kurtuldu

Sayıları özellikle son 50 yılda hızla gerilemiş olan bu İber vaşağı, bir zamanlar İspanya'daki İber Yarımadası'nın her yerinde görülebiliyordu. Şimdi ise sadece Andalucia'daki milli parkta, küçük bir alanda yaşıyor.

Bölgede 1960'larda 3 bin civarında vaşak bulunurken bu sayı 2005'te 150'ye inmiş. Bunun başlıca nedenleri ise kaçak avlanma, şehirleşme nedeniyle yaşam alanlarının azalması ve trafik kazalarına kurban gitmeleri. Başlıca besinleri olan yaban tavşanlarının sayısının salgın hastalık nedeniyle azalması da tuz biber ekmiş.

Donana Milli Parkı görevlileri son on yıldır bu hayvanların yaşamlarını sürdürmeleri ve çoğalabilmeleri için büyük çaba sarf ediyor. İşe tavşan sayısının az olduğu bölgelere mama bırakarak başlamışlar. Ancak bu sadece geçici bir çözüm olmuş. Sonunda radikal bir karar alarak, çareyi hayvanları yakalayarak çiftleşmeleri için kafese kapatmakta bulmuşlar. Yöntem işe yaramış ve bu yıl 8 yavru doğmuş. Milli Park yetkilileri hayvanları doğal ortamlarından ayırmaktan hiç de memnun olmadıklarını, soylarının tükenmesini engellemek için buna mecbur kaldıklarını belirtiyorlar. Hedefleri de yeterli sayıda yavru elde ettikten sonra vaşakları doğal ortamlarına salmak.

Sayfa Yükleniyor...