Türk pop müzik tarihindeki unutulmaz buluşmalar, iz bırakan şarkılar, "Söz ve Müzik" belgeseliyle NTV'de.

Bu şarkılar, Türk Pop müziğinin seyrini değiştirdi, kitleleri peşinden sürükledi, gönüllere ve hafızalara silinmeyecek bir şekilde kazındı. 

Bu şarkılarla Ajda Pekkan, Sezen Aksu, Erol Evgin, Nükhet Duru, Tanju Okan, Nilüfer, Seyyal Taner, Zerrin Özer ve Ferdi Özbeğen gibi dönemin en önemli yorumcuları, kendilerinden sonra gelen kuşakları ve genç müzisyenleri derinden etkiledi. NTV, izleyicilerini sözlerin ve müziğin bu efsane buluşmalarına doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Buluşmaların ana kahramanları olan söz yazarları, müzisyenler ve şarkıcıların anlattıkları ve anıları, dönemin tanıkları ve müzik yazarlarının yorumlarıyla, bu unutulmaz şarkıları bir kez daha hatırlayacağız.

BELGESELDE HANGİ BÖLÜMLER YER ALIYOR?
1. Bölüm
(Ajda Pekkan ile Fecri Ebcioğlu, Fikret Şeneş, Şehrazat, Sezen Aksu ve Tarkan)
Sözlerin, notaların ve seslerin büyük buluşmalarının ilk bölümünde Ajda Pekkan, Fecri Ebcioğlu, Fikret Şeneş, Şehrazat ve Tarkan var. Türkiye'nin Süper Star'ı ve onu Süper Star yapan önemli söz yazarları ve müzisyenler.. Bu ortaklıklardan doğan, her biri klasikleşen, nesilden nesile, gönülden gönüle akan şarkılar… "İki Yabancı"dan "Sensiz Yıllarda"ya, "Kimler Geldi Kimler Geçti"den "Yaz Yaz Yaz"a uzanan birçok şarkının Ajda Pekkan'la muhteşem buluşması Söz ve Müzik’in ilk bölümünde.

2. Bölüm
Türk pop müzik tarihinin en kıymetli buluşmalarından, Çiğdem Talu-Melih Kibar, Erol Evgin ortaklığını anlatıyor. “İşte Öyle Bir Şey"den "Bir de Bana Sor"a, "İçimdeki Fırtına"dan "Söyle Canım"a uzanan dostluğun, aşkın ve sevginin en unutulmaz kayıtları. Şarkılarda hala aşık, hala genç, hala güzel kalan üç yakın arkadaş...

Söz ve Müzik belgeselinin 3. bölümü Nükhet Duru ile açılıyor. Sanatçının Mehmet Teoman, Cenk Taşkan ve Ali Kocatepe ile başlayan, Sezen Aksu ile devam eden müzik yolculuğu Nükhet Duru, Mehmet Teoman, Ali Kocatepe gibi isimlerin yorumlarıyla anlatılıyor. Ardından Zuhal Olcay'ın Mehmet Teoman, Vedat Sakman, Onno Tunç ve Bülent Ortaçgil'le unutulmaz buluşması ve birlikte imza attıkları şarkılarla devam ediyor.

4. Bölüm
Türkiye'nin en önemli prodüktörlerinden Nino Varon'un Tanju Okan ve Nilüfer'e sihirli dokunuşu, Seyyal Taner'i Ülkü Aker ve Selami Şahin'den Olcayto Ahmet Tuğsuz'lu "Naciye"ye götüren müzik yolculuğu, Zerrin Özer'i Aysel Gürel, Garo Mafyan, Seda Akay ve Şehrazat'la buluşturan şarkıları ekrana geliyor.

Söz ve Müzik’in 5. bölümünde 60’lı 70’li yıllardan 80’lere ve 2000’lere uzanan bir yolculuğa çıkacağız. Erol Büyükburç ile Hulki Saner’in buluşmasıyla başlayacak bölümde Selçuk Ural ile Mustafa Alpagut, Asu Maralman ile Selmi Andak, Gökhan Abur ile Selmi Andak, Ersan Erdura ile Özdemir Kaptan, Gökben ile Ali Kocatepe, Nur Yoldaş ile Ergüder Yoldaş, Melike Demirağ ile Şanar Yurdatapan, Şenay ile Şerif Yüzbaşıoğlu gibi 70’li ve 80’li yılların unutulmaz isimleri, bu müzikal ortaklıklardan doğan efsane şarkılar yer alacak.

Programın ikinci bölümünde, 70’lerde evli çiftlerin müzikte yakaladıkları sinerjiyi 90’lı yıllarda sürdüren Ali-Aysun Kocatepe, Aykut- Seden Gürel ve Eda-Metin Özülkü çiftlerinin hikayeleri ve şarkıları da yer alacak.

6. Bölüm
70'li ve 80'li yıllarda arabesk ve pop müziğin buluşmasından doğan ve etkisi bugünlere dek uzanan farklı bir popüler müzik türünün izlerini sürüyor.

O dönemler TRT'de yasaklı olan ama buna rağmen çok sevilen, plakları satış rekorları kıran şarkılar ve bu şarkıların yaratıcıları Ferdi Özbeğen, Ülkü Aker, Selami Şahin, Coşkun Sabah, Ahmet Selçuk İlkan ve Ümit Besen "Söz ve Müzik" belgeseliyle NTV'ye konuk olacak. O yılları ve efsane şarkıların hikayelerini NTV'de anlatacak. Yazdıkları şarkıları hem kendileri yorumladılar, hem de bu şarkılar Türkiye'nin en büyük sesleri Zeki Müren, Bülent Ersoy, Emel Sayın ve İbrahim Tatlıses gibi isimlerin eşsiz yorumuyla gönüllere kazındı. "Baharı Bekleyen Kumrular Gibi"den "Ben Sevdalı Sen Belalı"ya, "Tahta Masa"dan "Gitme Sana Muhtacım"a, "Gözler Kalbin Aynasıdır"dan "Anılar"a unutulmaz şarkıların hikayeleri ilk kez bu kadar detaylı anlatılıyor.

7. Bölümde Sezen Aksu ile Onno Tunç, Aysel Gürel, Atilla Özdemiroğlu ve Uzay Heparı'nın unutulmaz müzikal buluşması ve bu dostluk ve ortaklıklardan doğan efsane şarkılar yer alıyor. Tutkulu ve şiddetli yaşanan bir aşkın şahidi olan sözler ve melodiler... "Kaybolan Yıllar’dan ‘Firuze’ye ‘Bırak Beni"ye, "Sen Ağlama"dan "Git"e, "Geri Dön"den "Beni Unutma"ya, "Değer mi"den "Ne Kavgam Bitti Ne Sevdam"a Türk pop müzik tarihinin en hüzünlü, en güzel "aşk" şarkıları…

8. ve son bölümde, Türk pop müziğine yazdığı şarkı sözleriyle damga vurmuş Aysel Gürel yer alıyor. Programda Müjde Ar, Nükhet Duru, Zerrin Özer, Ajda Pekkan, Garo Mafyan, Ata Demirer, Aşkın Nur Yengi, Ayşegül Aldinç, Levent Yüksel, Emre Altuğ, Mabel Matiz, Baha Boduroğlu ve Yasmin Levy gibi isimler Aysel Gürel'i ve onun unutulmaz şarkılarını anlayor.