'Sözlere değil eylemlere bakacağız'

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'de bundan sonra verilen sözlere değil eylemlere bakacaklarını söyledi. Davutoğlu, Suriye Ulusal Konseyi'nin Suriye'nin meşru temsilcisi olarak tanıdıklarını açıkladı.

01.04.2012 - 16:27

'Sözlere değil eylemlere bakacağız'

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İstanbul'da yapılan Suriye'nin Dostları Toplantısı'nın sona ermesinin ardından bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda BM ve Arap Birliği'nin Suriye özel temsilcisi Kofi Annan'ın temsilciliğine olan desteğin teyit edildiğini ifade eden Davutoğlu, "Ancak bu ucu açık bir destek olarak algılanmamalı" dedi.

Suriye rejiminin bugüne kadar verdiği hiçbir sözü tutmadığını dile getiren Davutoğlu, Suriye'deki insani durumun daha da kötüleştiğini söyledi.

'SURİYE HALKI YALNIZ DEĞİLDİR'
Suriye'nin Dostları Toplantısı'nda iki çalışma grubu ve bir uluslararası konsey oluşturulduğunu sözlerine ekleyen Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Uluslararası toplum Bosna'daki gibi yavaş davranmamalı. Bugünkü toplantının mesajı açık, Suriye halkı yalnız değildir" dedi.

SONUÇ BİLDİRGESİNİN ÖNEMLİ MADDELERİ

ALMANYA VE BAE EŞBAŞKAN OLDU
Bildiride, Suriye'de siyasi ve ekonomik dönüşümün önündeki zorlukların bilindiği dile getirilerek, yeni Suriye'nin gelecek dönemde kendi ayakları üzerinde durması için ekonomik olarak destekleneceği taahhüdü yer aldı. Bu bağlamda, Suriye'nin Dostları Grubu'nun ülkenin kalkınması ve toparlanması için yürütülecek yardım planlaması ve koordinasyonunun merkezi olacak Ekonomik Düzelme ve Kalkınma Çalışma Grubu'na yetki verdiği, Almanya ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin eşbaşkanlık edeceği çalışma grubunun Suriyeli muhaliflerden belirlenecek temsilcilerle yakın çalışma içinde olacağı belirtildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...