Sözleşmeli er 2 bin lira alacak

Türkiye'nin bir dönem günlerce konuştuğu sözleşmeli askerlikte Milli Savunma Bakanlığı düzenlemeyi Başbakan Erdoğan'a gönderdi. Sözleşmeli askerler 1500 lira maaş alacak, operasyon tazminatıyla birlikte ücret 2 bin lirayı bulacak.

Haberler - NTV Haber 29.12.2010 - 12:20

Binlerce kişinin merakla bekledigi sözleşmeli er düzenlemesi Başbakanlık'ta.

Tasarının Başbakanlık'a sevkedildiği haberini Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül verdi. Düzenleme burada tasarıya dönüşecek ve daha sonra Meclis'e gidecek.

İlk etapta 50 bin asker alınacak, sözleşmeli er olmak için ilköğretim mezunu olmak ve 15 aylık vatani hizmeti yapmak yeterli olacak. Sözleşmeli erler ağırlıklı olarak terörle mücadele birliklerinde görev yapacak.

Peki sosyal haklar neler olacak? Sözleşmeli erler 1500 lira maaş alacak, görev yapılan yere göre operasyon tazminatı verilecek. Böylece sözleşmeli erin ortalama maaşı 2 bin lirayı bulacak. Maaş enflasyon oranında artacak.

Asgari üç yıl için görevlendirilecek sözleşmeli erler, SGK güvencesinde olacak. Sözleşme sonunda ayrılan erlere tazminat ödenecek. Sözleşmenin uzatılması da gündeme gelebilecek.

Sözleşmeli erlerin yaşam koşulları mecburi askerlik hizmetindekiyle aynı olacak. Er elbisesi giyecekler, kışlada yatıp kalkacaklar, izinli günleri dışında evlerine gidemeyecekler.

Sayfa Yükleniyor...