Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, katıldığı bir televizyon programında ''sözleşmeli öğretmenlik'' ile ilgili açıklamalarda bulundu. Belli bir plan dahilinde sözleşmeli öğretmenleri kadroya geçireceklerini belirten Bakan Çelik, ''Türkiye'de 3 hizmet bölgesi sınıflandırması bulunuyor. 3. hizmet bölgesinde 3 yıl aralıksız çalışan, olumsuz sicil almayan, herhangi bir disiplin suçu işlemeyen sözleşmeli öğretmenleri bir sınava, değerlendirmeye tabi tutmadan kadroya geçireceğiz'' dedi.

3. hizmet bölgesinin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ni kapsadığını anımsatan Çelik, 2. hizmet bölgesinde 4 yıl, 1. hizmet bölgesinin zorunlu hizmet bölgelerinde 5 yıl çalışan sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirileceğini de söyledi.

Çelik, Şubat ayında 8 bin kadrolu öğretmen ataması yapacaklarını, bunun için bütün sözleşmeli öğretmenlerin başvurabileceğini belirterek, sıralamanın KPSS puanlarına göre yapılacağını kaydetti.

Sözleşmeli öğretmenlerin askerlikte, öğretmen olarak görev yapmalarını sağlamaya çalışacaklarını belirten Çelik, ''Bununla ilgili Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı ile yeniden görüşmelerimiz olacak'' dedi. Sözleşmeli öğretmenlerin askerliklerini tecil edemediklerini anımsatan Çelik, bununla ilgili olarak da görüşmelerin yapılacağını söyledi.

Bakan Çelik, sözleşmeli öğretmenlerin zorunlu hizmet bölgelerindeki çalışmalarının kadroya geçmeden ''zorunlu hizmet bölgesinde çalıştı'' olarak kayda geçmediğini ifade ederek, bunu da sağlayacaklarını, zorunlu hizmet bölgelerinde geçen sürelerin zorunlu hizmetten sayılacağını belirtti.

Çelik, sözleşmeli öğretmenlerin çalıştıkları fiili hizmet sürelerinin kadroya geçtikten sonra hizmetinden sayılacağını da vurguladı.

Çelik, sözleşmeli öğretmenlerin mağduriyete bağlı tayinlerinde, kadrolu öğretmenlere uygulanan kıstasların uygulanacağını belirtti.