Sözleşmeli öğretmenlere kadro müjdesi

Milli Eğitim Bakanlığı Doğu ve Güneydoğu'da üç yıl, diğer illerde 5 yıl kesintisiz sözleşmeli öğretmenlik yapanları kadroya alacağını açıkladı.

Haberler - NTV Haber 26.12.2008 - 15:35

Sözleşmeli öğretmenlere kadro müjdesi

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, katıldığı bir televizyon programında ''sözleşmeli öğretmenlik'' ile ilgili açıklamalarda bulundu. Belli bir plan dahilinde sözleşmeli öğretmenleri kadroya geçireceklerini  belirten Bakan Çelik, ''Türkiye'de 3 hizmet bölgesi sınıflandırması bulunuyor. 3.  hizmet bölgesinde 3 yıl aralıksız çalışan, olumsuz sicil almayan, herhangi bir  disiplin suçu işlemeyen sözleşmeli öğretmenleri bir sınava, değerlendirmeye tabi  tutmadan kadroya geçireceğiz'' dedi.

3. hizmet bölgesinin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ni kapsadığını  anımsatan Çelik, 2. hizmet bölgesinde 4 yıl, 1. hizmet bölgesinin zorunlu hizmet  bölgelerinde 5 yıl çalışan sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirileceğini de  söyledi.

Çelik, Şubat ayında 8 bin kadrolu öğretmen ataması yapacaklarını, bunun için  bütün sözleşmeli öğretmenlerin başvurabileceğini belirterek, sıralamanın KPSS  puanlarına göre yapılacağını kaydetti.

Sözleşmeli öğretmenlerin askerlikte, öğretmen olarak görev yapmalarını  sağlamaya çalışacaklarını belirten Çelik, ''Bununla ilgili Milli Savunma  Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı ile yeniden görüşmelerimiz olacak'' dedi.  Sözleşmeli öğretmenlerin askerliklerini tecil edemediklerini anımsatan Çelik,  bununla ilgili olarak da görüşmelerin yapılacağını söyledi.

Bakan Çelik, sözleşmeli öğretmenlerin zorunlu hizmet bölgelerindeki  çalışmalarının kadroya geçmeden ''zorunlu hizmet bölgesinde çalıştı'' olarak  kayda geçmediğini ifade ederek, bunu da sağlayacaklarını, zorunlu hizmet  bölgelerinde geçen sürelerin zorunlu hizmetten sayılacağını belirtti.

Çelik, sözleşmeli öğretmenlerin çalıştıkları fiili hizmet sürelerinin kadroya geçtikten  sonra hizmetinden sayılacağını da vurguladı.

Çelik, sözleşmeli öğretmenlerin mağduriyete bağlı tayinlerinde, kadrolu öğretmenlere uygulanan kıstasların uygulanacağını belirtti.

Sayfa Yükleniyor...