Spam mesaj kralına rekor ceza

ABD’de bir mahkeme bugüne kadar milyarlarca istenmeyen e-posta gönderen ve bu yolla sahte ilaç reklamı yapan Lance Atkinson ve çetesini cezaya boğdu.

01.12.2009 - 19:08

Spam mesaj kralına rekor ceza

Genellikle reçeteli ilaç ve zayıflama hapı reklamı için milyarlarca izinsiz ve istenmeyen e-posta gönderen Yeni Zelanda’lı Atkinson ile ABD’deki suç ortağı Jody Smith toplam 15 milyon dolar cezaya çarptırıldı. HerbalKing adındaki illegal istenmeyen mesaj şebekesiyle ilişkisi olduğu gerekçesiyle üç firmaya da 4 milyon dolar ceza kesildi.

ABD Federal Ticaret Komisyonu tarafından yıllardır yürütülen soruşturma sonucunda HerbalKing şebekesinin istenmeyen mesaj bombardımanı yaptığı, bu yolla yanıltıcı ürün bilgisi verip ilaç satışı yaptığı ve kamu sağlığını tehlikeye attığı belirlendi.

Şebekenin reklam e-postalarında ABD’deki bazı ilaçların ‘daha ucuz olan mudailleri’ duyuruluyor ve satılıyordu. Ancak bu ilaçların tamamı Hindistan’da üretilen, izin veya ruhsatı olmayan ve potansiyel sağlık riski taşıyan kimyasallar olduğu ortaya çıkmıştı.

Şebekenin ABD’deki ayağı olan Jody Smith, ayrıca sahte ve tehlikeli mal kaçakçılığından da yargılanıyor. Smith’in beş yıl hapis cezasına çarptırılması yüksek olasılık.

Dünyada dolaşan e-posta trafiğinin yüzde 90’ının istenmeyen (spam) e-postalar oluşturuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...