2004 yılından bu yana pankreas kanseri ile mücadele eden Steve Jobs, 2005 yılında ABD'nin Stanford Üniversitesi'nde yaşamıyla ilgili yaptığı konuşmada, "Yaşamın en büyük buluşu belki de ölümdür" demişti.

İlişkili Haberler


Pankreas kanseri teşhisi konulduktan sonra ölüm üzerine daha fazla düşünme fırsatı bulduğunu belirten Jobs, "Hiç kimse ölmek istemez. Gökyüzünden gelen melekler bile ama sonuçta ölüm hepimizin tadacağı ortak bir kader.

'ÖLÜM YENİ OLANA YER AÇIYOR'
Eğer kimse ondan kaçamıyorsa o zaman şöyle denilebilir: 'Demek ki yaşamın en büyük buluşu belki de ölüm' sonucuna varabiliriz. Çünkü ölüm yaşamdaki değişikliğin temsilcisi. Eskisini ortadan kaldırıyor ve yeni olana yer açıyor" dedi.

2005'deki konuşmasında pankreas kanserini yendiği sırada bu konuşmayı yapan Steve Jobs, öğrencilere seslenerek sözlerini şöyle bitirmişti: "Bugün hepiniz yeniyi temsil ediyorsunuz ama çok uzak olmayan bir gelecekte siz de eskiye ait olacaksınız ve ortadan kaldırılacaksınız. Böyle duygusal olduğum için özür dilerim ama gerçek bu."

ÖLÜM HABERİNİ APPLE DUYURDU
Ölüm haberini, dünyadaki en büyük şirketlerden biri olmasında başrol oynadığı Apple duyurdu.

7 yıldan bu yana mücadele ettiği kansere yenik düşen Jobs, bilgisayar çağında yeni bir devrim yaratmıştı.

"Steve Jobs'un aramızdan ayrıldığını derin üzüntüyle bildiriyoruz. Steve'in zekası, tutkusu ve enerjisi, hayatımızı zenginleştiren ve geliştiren sayısız buluşun kaynağı oldu. Dünya, Steve sayesinde ölçülemez derecede daha iyi bir yer."

Dünya Jobs'un ölüm haberini Apple'ın bu açıklamasıyla öğrendi.

İLKLERE İMZA ATTI
Apple'ın teknoloji dünyasında çığır açan iPod, iPone, iPad ve MAC bilgisayarlarının altında hep Steve Jobs’ın imzası vardı. Onun önderliğinde Apple, 2002'de iPod'ı, 2003'te iTunes'u, 2007'de iPhone, 2010'daysa iPad'ı piyasa sürdü.