STK'lar: 'İrtica Eylem Planı' değil, hukuk!

Bazı sivil toplum kuruluşları, ''İrtica Eylem Planı''yla ilgili yaptıkları ortak açıklamada, “Hukukun üstünlüğüne dayalı bir rejimin inşa edilebilmesi için özgürlüklere karşı olan tüm tehditler tasfiye edilmeli” dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 30.10.2009 - 12:45

Ankara'daki bir oteldeki basın toplantısına MAZLUMDER Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ve Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Halit Ortaköy'ün katıldı.

Ünsal tarafından okunan ortak açıklamada, ''İrticayla Mücadele Eylem Planı Belgesi''nin ve girişimin ''hukuk düzenine yönelmiş açık bir tehdit niteliği taşıdığı'' görüşüne yer verilerek, ''Belgenin içeriği ve hedeflerinin vahametini konuşmak yerine basına nasıl sızdığını konuşmak, darbe girişimini hafife almaya ya da örtmeye yönelik değilse nasıl izah edilmelidir?'' denildi.

''Belgenin, bir siyasi parti ve topluluk hedef alınıyor gibi görünse de temelde halk iradesine yönelik bir saldırı niteliğinde olduğu'' savunulan açıklamada, sürecin her aşamasında kamuoyunun aydınlatılmasının önem taşıdığı belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi: ''Bizler, şeffaf, hesap verilebilir ve hukukun üstünlüğüne dayalı bir rejimin inşa edilebilmesi için halk iradesi yok sayılmadan, özgürlüklere yönelmiş tüm tehditlerin tasfiye edilmesi gerektiğine inanıyoruz.

Söz konusu belge ve içeriği ile ilgili olarak, Meclis ve Hükümetten, başta Genelkurmay Başkanı olmak üzere, TSK komuta kademesinin konumunun netleştirilmesini istiyoruz.''

Sayfa Yükleniyor...