'Stuxnet virüsü ABD ve İsrail'in işi'

İran'daki nükleer santrallerin kontrol sistemlerini etkileyen Stuxnet virüsünün İsrail desteğiyle ABD tarafından geliştirildiği savunuldu.

07.03.2011 - 13:05

'Stuxnet virüsü ABD ve İsrail'in işi'

Amerikalı ünlü bir siber-güvenlik uzmanı, İran'daki nükleer santrallerin çalışmasını aksatan Stuxnet isimli virüsün ABD ve İsrail tarafından geliştirildiğini iddia etti.

Kaliforniya'da bir toplantıda konuşan Ralph Langer, Stuxnet virüs yazılımının uranyum zenginleştirme işleminde kullanılan makinelerin işleyişini bozacak şekilde tasarlandığının çok açık olduğunu söyledi.

Virüsün yaratım sürecinde Mossad'ın (İsrail istihbarat örgütü) parmağının olduğunu söyleyen Langer, "ancak asıl patron ABD" dedi.

Siber-güvenlik yazılımları üreten Symantec firmasınca daha önce açıklanan bir raporda, son derece gelişmiş olduğu belirtilen Stuxnet'in hazırlanması için en az 10 kişilik uzman bir yazılım ekibinin en az 6 ay çalışmış olması gerektiği yorumu yapılmıştı.

Langer, yazılımın 'hedefe özel' şekilde tasarlandığı için pek çok gizli bilginin de kendilerine bir şekilde ulaştırılmış olduğu görüşünü savundu.

Stuxnet, Siemens tarafından geliştirilen ve programlanabilir mantıksal kontrol sistemi olarak kategorize edilen endüstriyel kontrol sistemlerini bozacak şekilde geliştirilmiş. Bu kontrol sistemleri, İran'ın uranyum zenginleştirme ve enerji üretme faaliyetleri yürüten tesislerinde kullanılıyor.

Virüs bu sistemlere bağlı olan santrifüj sürecine zarar veriyor.

Geçen yıl sonlarında İran'daki Buşehr nükleer santralinde arıza meydana gelmiş, ancak Tahran yönetimi sorunun Stuxnet'ten değil tesiste kullanılan uranyum çubuklarından kaynaklandığını açıklamıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...