Su deposunda fare leşleri

Kütahya’da 9 kadın ve 4 çocuğun içme suyundan zehirlenmesi şüphesi üzerine yapılan çalışma sırasında su deposu temizlenirken fare leşleri bulundu.

Anadolu Ajansı 10.02.2010 - 17:35

Kütahya il merkezine 47 kilometre uzaklıktaki, 130 hanede 550 kişinin yaşadığı Karsak köyünde, muhtar Ramazan Duran'ın rahatsızlanan annesine birkaç gün önce kaldırıldığı Kütahya Devlet Hastanesi’nde zehirlenme tanısı konuldu.

Daha sonra köye gelen İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, zehirlenme endişesi bulunan 48 kişiyi muayene etti. Bu kişilerden zehirlendiği anlaşılan 8 kadın ve 4 çocuk, Kütahya Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Sağlık ekiplerince özellikle boyunlarında şişlik belirtisi bulunan kişiler köyde muayene edilip ilaç verilirken, muayene edilen vatandaşlar evlerinde dinleniyor.

Köylülerin içme suyu ihtiyacının karşılanması amacıyla köy meydanında su tankeri bulunduran İl Özel İdaresi ekipleri, içme suyu deposunda vatandaşların yardımıyla temizlik yaptı. Bu sırada depodan çok sayıda fare leşi çıktığı gözlendi.

Köy muhtar Ramazan Duran, rahatsızlanan annesini hastaneye götürdüğünü ve zehirlenme teşhisi konulduğunu söyledi.

Bunun ardından köye gelen sağlık ekiplerinin suyun kaynatılarak içilmesi yönünde uyarıda bulunduğunu, birkaç gün sonra rahatsızlanan kişi sayısı artınca suya elle bile temas etmemelerini istediğini ifade eden Duran, şöyle konuştu:

''Köyümüze gelen sağlık ekipleri annemdeki rahatsızlığın köyde bazı kişilerde de görüldüğünü belirledi ve bunun içme suyu şebekesinden kaynaklanmış olabileceğini belirtti. İnceleme sonucu, köyümüzün su deposunda fare leşleri bulundu. 25 yıldır bu suyu kullanıyoruz, ilk kez böyle bir şey oldu. Depoyu temizledik. Sondajla bulunan suyu motorla basmaya başladık.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...