Su Forumu, Su Forumu'na karşı

20 bin kişinin katılacığı 5. Dünya Su Forumu'na karşı alternatif su forumları da düzenlenecek.

13.03.2009 - 09:04

Su Forumu, Su Forumu'na karşı

5. Dünya Su Forumu yaklaşırken alternatifleri de işbaşında... 16-22 Mart tarihlerinde yapılacak olan 5. Dünya Su Forumu için 8 bin 155 yabancı ve 10 binin üzerinde Türk katılımcı kaydını yaptırdı. Forum sırasında katılımcı sayısının 30 binin üzerinde olması bekleniyor.

Foruma katılımcıların yanı sıra yaklaşık 180 ülkenin su ve çevre bakanı, 25 devlet başkanı ve 20 şehrin belediye başkanı ile Mısır, Azerbaycan, Japonya, İran, Tacikistan, Kırgızistan, Ekvator ve Güney Kore devlet başkanları ile Monaco Prensi Albert, Hollanda Kraliyet ailesinden Prens Pieter, Fas'tan Kral VI. Muhammed ve Japonya Veliaht Prensi Naruhito Kotaishi de katılacak.

Bu arada 5. Dünya Su Forumu'nda sivil toplum kuruluşlarının katılımının yeterli olmadığını düşünenler alternatif forumlar yapıyor. Bunlardan biri "Suyuma dokunma" sloganıyla yola çıkan Alternatif Su Forumu... 20-21-22 Mart tarihleri arasında Bilgi Üniversitesi Santralistanbul kampusunde Alternatif Su Forumu düzenlenecek.

Alternatif Su Forumu 3 gün boyunca;  Maude Barlow ( Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 63üncü dönem Su danışmanı), Jonathan Neale ( İngiliz yazar, Campaign Against Climate Change isimli iklim değişikliği kampanyasının sekreteri) gibi isimlerin yanı sıra Türkiye’den ve Dünyadan çeşitli su mücadelelerinin temsilcileri ile Türkiye’den Akın Birdal (İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı) , Ufuk Uras ( ÖDP Milletvekili) , Sebahat Tuncel (DTP Milletvekili) , Ömer Madra ( Açık Radyo Genel Yayın Yönetmeni), Turgut Tarhanlı (Uluslararası Hukuk ve İnsan Hakları Hukuku Profesörü) gibi isimlere ev sahipliği yapacak.

Bir başka alternatif grup ise "Suyun Ticarileştirilmesine Hayır Platformu"... Platform 15 Mart Pazar günü Kadıköy'de bir miting yaptı. Mitingin ardından 16 -22 Mart 2009 tarihleri arasında atölye ve panel çalışmaları yapacak.

Su Mahkemesi de bir diğer alternatif grup. Heinrich Böll Stiftung Derneği, Latin Amerika Su Mahkemesi Örgütü'nün (Tribunal Latino Amerika) desteği ve danışmanlığında 11-14 Mart tarihleri arasında düzenlenen Su Mahkemesi'nde barajlar yargılandı. Dünyadan ve Türkiye'den katılımcıların jüri üyeliğini yaptığı mahkemenin sonuçları 14 Mart'ta açıklandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...