Su geçirmeyen Xperia Z görücüye çıktı

Sony’nin aylardır hakkında spekülasyonlar yapılan ‘Yuga’ kod adlı Xperia Z telefonu, ABD’de düzenlenen Tüketici Elektronikleri Fuarı (CES) 2013’te dün görücüye çıktı.

08.01.2013 - 08:44

Su geçirmeyen Xperia Z görücüye çıktı

Sony, yanınıza alıp tüple sualtı dalışı yapabileceğiniz yeni nesil akıllı telefonunu Las Vegas’ta düzenlenen CES 2013’te teknoloji dünyasına tanıttı. Xperia serisinin en yeni modeli olan Xperia Z, üzerine bir şişe su boşaltarak ‘yıkayabileceğiniz’ bir telefon. Ancak tek özelliği tabii ki bununla sınırlı değil.

Xperia Z, dört çekirdekli Qualcomm Snapdragon S4 işlemcisine ve 1.5 GHz işlemci hızına sahip. 10.7 cm (5 inç) ekran genişliğine sahip olan telefonun ekran çözünürlüğü ise 1080 p. Cihaz, üstün görüntü kalitesi sunan ‘Reality Display’ teknolojisine de sahip. 7.9 milimetre kalınlığındaki telefonun su geçirmeyen ve darbelere dayanıklı olan zırhı, iki sert cam tabakadan oluşuyor.

Fotoğraf: PC Magazine. Fotoğraf: PC Magazine.

YÜKSEK PERFORMANSLI KAMERA
Xperia Z, 13 megapiksellik kamerasının yanı sıra ışık sensörüne sahip. Bu sayede loş ışıklı ortamlarda da HDR (Yüksek Dinamik Alan Görüntüleme) özelliğini kullanarak kaliteli fotoğraf ve video çekim özelliği sunuyor.

CES 2013’te siyah ve beyaz kasa ile tanıtılan Xperia Z’nin, birçok farklı renkle piyasaya sürülmesi bekleniyor. 3 ve 4G’yi desteklemesi beklenen telefon aynı zamanda HSPA+ (Yüksek Hızlı Paket Erişimi) bağlantısına sahip. Xperia Z, 2.700 mAh gücünde batarya kullanıyor ve bu batarya değiştirilemiyor. Telefon, dahili belleğin artırılması için microSD kart girişi de bulunduruyor.

Xperia Z ile sunulan Xperia ZL, eşit ekran büyüklüğünde olmasına rağmen yüzde 25 daha küçük. (Fotoğraf: PC Magazine). Xperia Z ile sunulan Xperia ZL, eşit ekran büyüklüğünde olmasına rağmen yüzde 25 daha küçük. (Fotoğraf: PC Magazine).

Xperia Z, Android 4.1 (Jöleli Fasulye) işletim sistemiyle çalışıyor. 4.2 güncellemesinin cihazın güncellemelerinde sunulup sunulmayacağı şu an kesin değil.

Xperia serisiyle 2012’de başarı elde eden ve pahalı markalara kıyasla iyi bir alternatif sunan Sony, 2013’ü Xperia Z ile açarak yeni yıla iddialı bir giriş yaptı. Xperia Z’nin, ilk çeyrek içinde piyasaya sürülmesi bekleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...