Yaz aylarını deniz kıyısında geçirme şansı bulan, ancak sahildeki keyifli saatleri görüntülemek isterken kıymetli fotoğraf makinelerini sıkça su-kum-güneş-darbe dörtlüsüne kurban verenler için bir alternatif daha. Pentax’ın Optino W90, birkaç aya kalmaz Türkiye’de mağazalara çıkıyor.

Su geçirmezlik testlerinde 6 metre derinliğe kadar sızdırmayan makine aynı zamanda 1.2 m. yükseklikten düşmelere de dayanmış. Firma bültenine göre cihaz -10 C dereceye kadar tıkır tıkır çalışmayı sürdürüyor.

Genellikle bu tür “outdoor” dayanıklılık özellikleriyle üretilen makinelerde rastladığımız "bari donanımdan kısalım" mantığı burada yok gibi. Cihaz 12.1 megapiksel sensöre, 28-140mm geniş açılı ve 5X optik zumlu objektife, ve bizce en hoşu, 720p (16:9 formatında) yüksek çözünürlüklü video çekim özelliğine sahip. HD olunca elbette HDMI-mikro çıkışı da makineye eklenmiş.

Korumalı 2.7 inç ekran, titreşim giderici, yüz tanıma özelliği, 1cm yakından makro çekim gibi hoş diğer özelliklerini de ekleyelim. Makinenin Türkiye’deki fiyatı henüz belli değil ancak Avrupa’da 380 dolar civarında bir fiyatla satılıyor.

Pentax Optio W90
Pentax Optio W90