Su sıkıntısına 2 dolarlık çözüm

Hintli bir araştırmacı, temiz su sıkıntısını hane başına yılda sadece 2 dolar maliyetle çözecek bir yöntem geliştirdi.

Haberler 10.05.2013 - 16:24

Su sıkıntısına 2 dolarlık çözüm

Dünyanın gelecekte en büyük sorunlarından biri olacak su sıkıntısına aslında çok küçük bir çözüm sunulabilir. Hintli bir araştırmacı, gümüş nano parçacıkların, dünya genelinde temiz ve içilebilir su elde edilmesinde kullanılabileceğini belirtti.

Hindistan’ın Chennai kentindeki Hint Teknoloji Enstitüsü’nde araştırmacı olan Thalappil Pradeep, gümüş nano parçacıklar içeren, alüminyum alaşımlı bir filtre geliştirdi.

Filtre, su aktıkça oksidize olan nano parçacıklar, ortaya çıkardıkları iyonlarla sudaki virüs ve bakterileri yok ediyor. Aynı zamanda, sudaki kurşun ve arsenik gibi zehirli kimyasallar nötrleştiriliyor.

Pradeep, bazı nano parçacıkların suya nüfuz ettiğini ancak herhangi bir risk oluşturmayacak yoğunlukta bulunduklarını belirtti. Hintli araştırmacı, filtrenin ortaya koyduğu faydayı ‘pozitif su’ olarak tanımladı.

2 DOLARA 1 YIL TEMİZ SU
Filtre, su sıkıntısının yaşandığı özellikle yoğun nüfuslu bölgeler için en ideal çözüm olabilir. Nano parçacıkları üretmek için harcanan 1 litre suya karşılık, ‘pozitif su’ tam 500 litre temiz su elde edilmesini sağlıyor.

Araştırmacıların yaptığı denemede, 50 gram alaşım, tekrar aktif hale getirilmesi gerekmeden 1,500 litre suyu temizledi. Bu sonuca dayanarak, 120 gr’lık bir filtrenin bir aileye 1 yıl boyunca temiz su sağlayabileceği, maliyetin ise sadece 2 dolar olacağı hesaplandı.

Sayfa Yükleniyor...