Dünyanın en büyük çevrimiçi kitap mağazası Amazon’un, sübyancılık (pedofili) yöntemlerini konu edinen bir elektronik kitabı satıştan çekmemesi infial yarattı. Onbinlerce kullanıcı firmayı protesto ederken, kitap iki günde en çok satan 100 kitap arasına girdi. Baskılara dayanamayan firma, sonunda kitabın satışını durdurdu.

Msnbc’nin haberine göre Philip R. Graves imzalı “Sübyancının Aşk ve Zevk Kılavuzu: Çocuk-Severler için Davranış Kuralları’ (The Pedophile's Guide to Love and Pleasure: a Child-lover's Code of Conduct) adlı e-kitap, Amazon kullanıcılarıyla sübyancılıkla mücadele eden sivil toplum örgütlerinin şideetli tepkisini çekti. Sitede yazarı tarafından satışa sunulan bağımsız kitabın mağazadan kaldırılmayacağını açıklayan Amazon ise, satışı bir süre askıya almak zorunda kaldı.

Amazon’dan yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi: “Sırf mesajı başkalarını rahatsız ediyor diye bir kitabın dağıtımını durdurmak sansürcülüktür. Amazon, nefret eylemleri ve suçlarını asla desteklemez ve savunmaz; Ancak her bireyin kendi satın alma tercihlerini serbestçe yapma hakkını savunur”.

ABD yasalarına göre, yasal olduğu sürece her konuda kitap ve fikir eseri yayımlamak, satmak ve dağıtmak serbest. Nitekim bu konuda en toleranslı sanal mağazalardan biri olan Amazon’da, örneğin Yahudi soykırımının reddini savunan, nefret söylemi içeren, hayvan suiistimaline yönelik (örneğin horoz dövüşü) bilgiler veren çok sayıda yayın bulunuyor.

‘Sübyancının Kılavuzu’ adlı kitapta, pedofili ilişkisi içinde olan çocuk ve yetişkinlere öğütler veriliyor, başlarının yasayla derde girmemesi için önlemler sıralanıyor, bu tür ilişkilerin ‘nasıl daha serbest ve sağlıklı’ yürütülebileceğine yönelik bilgiler veriliyor.

E-kitabın satış sayfasında bir günde 120 ziyaretçi yorumu yapılırken, bu yorumların büyük kısmının “iğrenç” “protesto ediyorum”, “bu özgürlük değil” mesajlaır içerdiği görülüyor.

Amazon, 2002’de de yine yetişkin ve gençler arasındaki cinsel birlikteliği konu edinen “Aşık Olunan Oğlanları ve Oğlan Aşıklarını Anlamak” (Understanding Loved Boys and Boylovers) adlı kitabu mağazadan çekmeyi reddetmiş, ABD’nin fikir ve ifade özgürlüğünün bel kemiği olan Birinci Anayasa Değişikliği’ni referans göstermişti (First Amendment).

Bu arada Amazon’a karşı boykot çağrılarının çığ gibi büyümesine yol açan kitap, belki de sırf bu badire yüzünden, iki günde en çok satılan 100 e-kitap arasına girdi. Amazon’da satılan toplam e-kitap sayısı, basılı kitaplarla aşağı yukarı aynı.