Suç uydurmaya 5 yıl hapis istemi

Cumhurbaşkanı Gül'e suikast düzenleyeceğini söyleyerek kendini ihbar eden kişi hakkında, ''suç uydurmak'' ve ''suç üstlenmek''ten 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

Haberler - Anadolu Ajansı 28.04.2010 - 16:31

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zülfikar Tekirdağ tarafından hazırlanan iddianamede, şüpheli Hasan Sarıbaş'ın 26 Martta, 155 Polis İhbar Hattı'nı arayarak, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e suikast düzenleneceğini bildirdiği anlatıldı.

İddianamede, ihbardan bir gün sonra yakalanan şüpheli Sarıbaş'ın, bütün devlet başkanlarına bir bildiri gönderdiğini ve buna dikkat çekmeye çalıştığını, bu nedenle kendini ihbar ettiğini söylediği anlatıldı.

İddianamede, Sarıbaş'ın kendisini ihbar etmesinin ardından polisin gelmemesi üzerine, Cumhurbaşkanlığı’na bir mail gönderdiğini de anlattığı kaydedildi.

Sarıbaş'ın herhangi bir terör örgütüyle bağlantısının tespit edilemediği kaydedilen iddianamede, evinde yapılan aramada herhangi bir suç unsuruna rastlanmadığı bildirildi.

Şüpheli hakkında özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nca yürütülen soruşturmada ''silahlı terör örgütüne üye olmak'' ve ''Cumhurbaşkanını öldürmeye teşebbüsten'' dolayı takipsizlik kararı verildiği kaydedilen iddianamede, Hasan Sarıbaş'ın ''suç uydurmak'' ve ''suç üstlenmek'' suçlarından 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.

İddianamenin kabul edilmesi halinde Sarıbaş, İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanacak.

Sayfa Yükleniyor...